Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'®

Magnolia grandiflora (Flore Pleno)
Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'®
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Magnólie
Květy v létě
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Stálezelená magnólie velkokvětá nejenom že patří mezi královny kvetoucích stromů, ale zároveň je symbolem a vlajkovou lodí našeho zahradnictví. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Díky rozvoji komunikačních technologií, zejména internetu se v posledních desetiletích dozvídáme o rostlinách, které byly dříve našim zahradám utajeny díky jejich malé propagaci ve světě. Jinak ani nelze vysvětlit fakt, že tato odrůda velkokvěté magnólie z Nantes, hlavního města francouzské provincie Pays de la Loire, se dostává do širšího povědomí pěstitelů z ostatních zemí Evropy a světa teprve začátkem nového milénia, přestože byla objevena již v roce 1865.

Nannetensis® je novější uznaný název pro tuto stálezelenou velkokvětou magnólii, jejíž variace se v Evropě mísily pod různými názvy kombinujícími výrazy Flore Pleno a Nantes. Jedná se o bohatě kvetoucí odrůdu s velkými, silně a sladce voňavými květy bílé barvy o šířce 24-26 cm při úplném rozevření a dvojí sadou okvětních plátků. Rostlina je poněkud tvrdohlavá a často se stane, že na jednom keři vykvetou květy, jež jsou nejenom takzvaně „tuplované“, tedy dvojité, ale rovněž plnokvěté – se spoustou menších zakrnělých plátků uprostřed květu. Stejně dobře se místy rozvine i jednoduchý květ, jako kdyby zapomněl, odkud pochází. Přesto se jedná o skvost, jež dokáže kvést od prvních horkých dnů června až do posledních slunečných dnů začátku října. Podobně jako odrůda Goliath. Poupata jsou vzpřímená, vždy na konci nových výhonů, a tvoří se během celého roku.

Listy jsou neopadavé, středně až tmavě zelené, mírně lesklé, velmi pevné, kožovité, pokryté rezavým semišem zespodu. Roste poměrně rychle a tvoří jednoleté výhony o délce 30-40 cm. Tvar keře je typický pro všechny magnólie – široký plamen svíčky. Střih se obyčejně nedoporučuje, neboť vyžaduje trochu obezřetnosti. Přesto, pokud máte menší zahradu a chcete keř udržet menší, můžete dlouhé, jednoleté výhony, jež nemají květové poupě, až o polovinu zakrátit co nejdříve zjara po odeznění mrazů. Pokud mají květové poupě (je o poznání baculatější a kratší než podlouhlý listový pupen), větev zastřihněte těsně po odkvětu. Vřele doporučujeme každoroční pohnojení „šokovou“ dávkou kvalitního, ve vodě rozpustného hnojiva (např. Kristalon Gold), kdy použijete cca desetinásobek doporučené dávky a rozmícháte jej v desetilitrové konvi a rostlinu velmi pomalu zaléváte, aby vše vypila. Tuto výživu můžete provést kdykoli od května do poloviny července, stačí 1x ročně. Do 7-10 dnů listy ztmavnou do sytého, zdravého odstínu a do 3 týdnů jí narostou nové listy i výhony.

Stálezelené magnólie vyžadují živnou, rovnoměrně vlhkou, nevysychavou půdu a vydatný mulč, který je ochrání proti teplotním a vlhkostním výkyvům. Každopádně potřebuje umístění chráněné před nejhoršími větry v zimě a na jaře, hlavně s dostatkem slunce na alespoň 6 hodin denně. Zem je potřeba kyselá, velmi úrodné, vlhká ale nikoli mokrá = nepropustná. Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních partiích, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Pokud je vaše zem jílovitá v celém profilu, magnólii vysaďte přibližně třetinu výšky zemního balu nad terén a poté boky dosypte směsí kvalitní zeminy a kompostu či rašeliny/substrátu. Kopeček musí být pozvolný, nikoli jako krtina. Po kořenech jí raději nechoďte, nemá to ráda. Magnólie NannetensisŸ prokázala odolnost mrazům až do -24°C. Zatím nebyla vyzkoušena v klimatické zóně s pravidelnými silnějšími mrazy. V zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!

Poslední revize 01-12-2013
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'® výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia grandiflora ('Praecox') 'GOLIATH'
Magnolia grandiflora 'FRANCOIS TREYVE'
Magnolia grandiflora  'VICTORIA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.