Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'®

Magnolia grandiflora (Flore Pleno)
Magnolia grandiflora (Flore Pleno) 'NANNETENSIS'®
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Magnólie
Květy v létě
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Stálezelená magnólie velkokvětá nejenom že patří mezi královny kvetoucích stromů, ale zároveň je symbolem a vlajkovou lodí našeho zahradnictví. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Díky rozvoji komunikačních technologií, zejména internetu se v posledních desetiletích dozvídáme o rostlinách, které byly dříve našim zahradám utajeny díky jejich malé propagaci ve světě. Jinak ani nelze vysvětlit fakt, že tato odrůda velkokvěté magnólie z Nantes, hlavního města francouzské provincie Pays de la Loire, se dostává do širšího povědomí pěstitelů z ostatních zemí Evropy a světa teprve začátkem nového milénia, přestože byla objevena již v roce 1865.

Nannetensis® je novější uznaný název pro tuto stálezelenou velkokvětou magnólii, jejíž variace se v Evropě mísily pod různými názvy kombinujícími výrazy Flore Pleno a Nantes. Jedná se o bohatě kvetoucí odrůdu s velkými, silně a sladce voňavými květy bílé barvy o šířce 24-26 cm při úplném rozevření a dvojí sadou okvětních plátků. Rostlina je poněkud tvrdohlavá a často se stane, že na jednom keři vykvetou květy, jež jsou nejenom takzvaně „tuplované“, tedy dvojité, ale rovněž plnokvěté – se spoustou menších zakrnělých plátků uprostřed květu. Stejně dobře se místy rozvine i jednoduchý květ, jako kdyby zapomněl, odkud pochází. Přesto se jedná o skvost, jež dokáže kvést od prvních horkých dnů června až do posledních slunečných dnů začátku října. Podobně jako odrůda Goliath. Poupata jsou vzpřímená, vždy na konci nových výhonů, a tvoří se během celého roku.

Listy jsou neopadavé, středně až tmavě zelené, mírně lesklé, velmi pevné, kožovité, pokryté rezavým semišem zespodu. Roste poměrně rychle a tvoří jednoleté výhony o délce 30-40 cm. Tvar keře je typický pro všechny magnólie – široký plamen svíčky. Střih se obyčejně nedoporučuje, neboť vyžaduje trochu obezřetnosti. Přesto, pokud máte menší zahradu a chcete keř udržet menší, můžete dlouhé, jednoleté výhony, jež nemají květové poupě, až o polovinu zakrátit co nejdříve zjara po odeznění mrazů. Pokud mají květové poupě (je o poznání baculatější a kratší než podlouhlý listový pupen), větev zastřihněte těsně po odkvětu. Vřele doporučujeme každoroční pohnojení „šokovou“ dávkou kvalitního, ve vodě rozpustného hnojiva (např. Kristalon Gold), kdy použijete cca desetinásobek doporučené dávky a rozmícháte jej v desetilitrové konvi a rostlinu velmi pomalu zaléváte, aby vše vypila. Tuto výživu můžete provést kdykoli od května do poloviny července, stačí 1x ročně. Do 7-10 dnů listy ztmavnou do sytého, zdravého odstínu a do 3 týdnů jí narostou nové listy i výhony.

Stálezelené magnólie vyžadují živnou, rovnoměrně vlhkou, nevysychavou půdu a vydatný mulč, který je ochrání proti teplotním a vlhkostním výkyvům. Každopádně potřebuje umístění chráněné před nejhoršími větry v zimě a na jaře, hlavně s dostatkem slunce na alespoň 6 hodin denně. Zem je potřeba kyselá, velmi úrodné, vlhká ale nikoli mokrá = nepropustná. Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních partiích, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Pokud je vaše zem jílovitá v celém profilu, magnólii vysaďte přibližně třetinu výšky zemního balu nad terén a poté boky dosypte směsí kvalitní zeminy a kompostu či rašeliny/substrátu. Kopeček musí být pozvolný, nikoli jako krtina. Po kořenech jí raději nechoďte, nemá to ráda. Magnólie NannetensisŸ prokázala odolnost mrazům až do -24°C. Zatím nebyla vyzkoušena v klimatické zóně s pravidelnými silnějšími mrazy. V zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!

Poslední revize 01-12-2013
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia grandiflora ('Praecox') 'GOLIATH'
Magnolia grandiflora 'FRANCOIS TREYVE'
Magnolia grandiflora  'VICTORIA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.