Quercus rubra 'MAGIC FIRE'

Quercus rubra
Quercus rubra 'MAGIC FIRE'
dub červený
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto
Duby neodmyslitelně patří do naší krajiny, ať už pocházejí z Ameriky, Asie nebo jižní Evropy. Lemují naše rybniční hráze, zdobí smíšené lesy a zvláštní druhy a kultivary se těší oblibě ve velkých parcích a botanických zahradách. Dub červený se někdy nazývá dubem americkým, neboť pochází ze severovýchodní části USA a Kanady. Díky svému původu je velice otužilý a jak tomu často v případě silně mrazuvzdorných stromů bývá, je i velmi vysoký. Přesto se najdou odrůdy, jež se vejdou i do středně velké zahrady.

Magic Fire je vyhledávaná a často i špatně dostupná odrůda dubu červeného. V kontrastu ke svému jménu nabízí od jara do léta zářivě žluté až žlutozelené listy, které se na podzim barví do máslově žluté až jantarově oranžové, ale nečervenají. Jsou opadavé, 15-20 cm dlouhé, nápadně vykrajované do 7 až 11 špičatých cípů a mladé větvičky zjara i na podzim červenají. Květy jsou žlutozelené jehnědy, které se tvoří v květnu a tvoří alergenní pyl.

Roste středně rychle do zprvu pyramidální koruny, která se s věkem zaobluje do téměř kulaté a nabízí příjemný stín. Někdy je dobré mladším stromům korunu založit, aby co nejdříve vznikla pevná kostra s nejsilnějšími větvemi přibližně stejně daleko od sebe. V zahradách dorůstá mezi 8-10 metry a v parcích a volných prostranstvích s možností širokého růstu kořenů umí až 15 m do výšky při asi poloviční šířce.

Tento dub není náročný na půdní podmínky, ale na rozdíl od ostatních je více citlivý na vápno v půdě, dopřejte mu proto neutrální či mírně kyselou zem. Nesnáší mokro, ale vlhko mu dělá dobře, i když je velmi odolný suchu, jakmile zakoření. Nově vysazené stromy je nutné na 2-3 roky vyvázat k opoře. Snáší městské znečištění. Kořeny jsou silné hlavně poblíž kmene a pokud je strom vysazen příliš blízko nezpevněného chodníku, může jej nadzvednout, ale v městech s pevným zadlážděním či silnicí poblíž nemá problém. Zvládá i posypové soli. Plně mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 01-01-2007; 02-02-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Quercus robur 'CONCORDIA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.