Digitalis grandiflora 'CREME BELL'

Digitalis grandiflora
Digitalis grandiflora 'CREME BELL'
náprstník velkokvětý
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Náprstník velkokvětý je v dnešní době s tolika hybridy s obřími květy poněkud nadnesené jméno. Přesto je správné a i když vám jeho květy nepřijdou možná nikterak rozložité, v porovnání s početnou skupinou ostatních divoce rostoucích druhů větší opravdu jsou. Pochází z přírody Střední a Jižní Evropy a setkáte se s nimi v Turecku a na Sibiři.

Správné jméno této odrůdy náprstníku velkokvětého je Creme Bell (krémový zvonec), ale najdete jej i rádoby pofrancouzštělé jako Créme Belle, což sice mění jeho význam (překrásná krémová), ale k rostlině se hodí jakbysmet. Květy mají totiž světle citrónový odstín a jsou tak něžné, jako by je nejlepší francouzský cukrář utvořil ze smetanové pěny s kapkou vanilkové barvy. Jsou široce trubkovité a uvnitř hrdla je zdobí nápadné oranžově hnědé tečkování. Vyrůstají podél pevného stonku a otevírají se odspodu nahoru od června přibližně do poloviny prázdnin. Mají mezi sebou výrazné rozestupy, díky nimž nejsou jednotlivé květy naměstnané jeden vedle druhého.

Listy jsou poměrně velké, trávově zelené, oválně vejčité, mírně plstnaté a zdobí je nápadné žilky ve směru od řapíku ke špičce. Náprstník je velmi léčivá rostlina, ale i jedovatá. Ať už jsme barvu květů popsali jakkoli lákavě, jako dezert je rozhodně neservírujte. I když netvoří žádné lákavé bobule, jež by přitahovaly děti, nedoporučuje se do skupinových výsadeb u dětských hřišť, školek a podobných zařízení.

Náprstník poroste v téměř jakékoli půdě, pokud nevykazuje žádný z extrémů – příliš mokrá, příliš suchá. Přirozeně se vyskytuje v živných půdách na okrajích lesů či v jeho světlinách, což pro zahradní pěstování znamená, že bude dobré jej vysadit buď na slunce s dostatkem závlahy nebo do mírného polostínu. Přemíra hnojení se projeví nadbytkem velkých listů, ale nemusí vykvést. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 04-01-2014.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Digitalis 'LEMONCELLO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.