Clerodendrum trichotomum 'PURPLE BLAZE'

Clerodendrum trichotomum
Clerodendrum trichotomum 'PURPLE BLAZE'
blahokeř pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Z Číny a Japonska pochází tento zástupce rodu blahokeřů (clerodendrum nebo také clerodendron), blahokeř pozdní. Všichni jeho příbuzní jsou domovem v teplých oblastech tropů a subtropů a zřejmě tento jako jediný dokáže snést teplejší oblastí mírného kontinentálního klimatu. Blahokeř pozdní se pěstuje pro svou okrasnou i sběratelskou hodnotu. Tvoří atraktivní, opadavé, poměrně velké – až 20 cm dlouhé, vejčité listy, jejichž barva je přímo závislá na živnosti a pH půdy, kde je pěstován. Tmavě zelené jsou v živných, kyselých půdách a světlejší v chudších půdách s vyšším pH.

Odrůda Purple Blaze se pokládá za jednu z nejmrazuvzdornějších vůbec, jelikož přežila bez úhony -24°C. Mladé listy mají výrazně vínový nádech a dokáže vykvést dříve než základní druh – již koncem srpna se objevují drobné, smetanově bílé květy v bohatých trsech, jež nejsou příliš nápadné jednotlivé, ale starší rostliny produkují velké trsy, jež úchvatně voní po sladkém perníku. Dokáže kvést tak dlouho, dokud je slunečné a teplé podzimní počasí. Po květech následuje snad ještě hezčí dekorace – sytě růžové kalíšky ve tvaru hvězdiček s plodem uprostřed, jež se po dozrání vybarvuje do tmavě modré barvy, ale to vyžaduje dlouhou a teplou sezónu, aby u nás takto krásně dozrál.

Blahokeř tvoří menší stromek či větší keř s oválně zploštělou, hustou korunou. V mládí roste středně rychle a od výšky kolem 1,5-2m se růst zpomalí a zahušťuje korunu, která se s věkem stává čím dál plošší, podobně jako například u perské akácie. Díky velkým listům a bohatému kvetení trochu připomíná katalpu, ale je o mnoho menší. Pěstujte jej ve velmi živné, propustné půdě na plném slunci, přednostně na stanovišti chráněném při ostrými zimními větry. Mrazuvzdorný do cca -23°C.

Poslední revize 03-02-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Catalpa ovata
Clerodendrum trichotomum var. fargesii
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.