Digitalis parviflora

Digitalis parviflora
Digitalis parviflora
náprstník drobnokvětý
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:oranžová a rudá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Drobnokvětý náprstník naleznete ponejvíce v přírodě severního Španělska, odkud se rozšířil do zbytku Evropy, kde roste až do oblastí se zimami o minimální teplotě kolem -34°C. Stejně jako všichni jeho příbuzní se výborně množí semeny, ale na rozdíl od velkokvětých hybridů zůstává mateční rostlina pravou trvalkou, která je rok od roku silnější s vyššími stonky a bohatším kvetením.

Květy tohoto druhu jsou opravdu malé, zato jich je nesrovnatelně více než na velkokvětých druzích. Zvenčí mají barvu světlé terakoty a zevnitř jsou sytě zlatavě oranžové s příměsí cihlové barvy na jazyku. Jsou výrazně chloupkaté a vykvétají od začátku července do přibližně poloviny srpna. Listy jsou středně až světle zelené, úzce elipčité až kopinaté a vyrůstají podél stonků až k prvnímu poupěti. Mají jemné ochmýření. Stonky dorůstají výšky kolem 60 cm, výjimečně se setkáte i s vyššími, ale není to běžné.

Náprstník je velmi léčivá rostlina, ale i jedovatá. Ať už jsme barvu květů popsali jakkoli lákavě, jako dezert je rozhodně neservírujte. I když netvoří žádné lákavé bobule, jež by přitahovaly děti, nedoporučuje se do skupinových výsadeb u dětských hřišť, školek a podobných zařízení.

Náprstník poroste v téměř jakékoli půdě, pokud nevykazuje žádný z extrémů – příliš mokrá, příliš suchá. Přirozeně se vyskytuje v živných půdách na okrajích lesů či v jeho světlinách, což pro zahradní pěstování znamená, že bude dobré jej vysadit buď na slunce s dostatkem závlahy nebo do mírného polostínu. Přemíra hnojení se projeví nadbytkem velkých listů, ale nemusí vykvést. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 03-02-2014.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.