Magnolia grandiflora 'PURPAN'®

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'PURPAN'®
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled foto
Stálezelená magnólie velkokvětá nejenom že patří mezi královny kvetoucích stromů, ale zároveň je symbolem a vlajkovou lodí našeho zahradnictví. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Díky rozvoji komunikačních technologií, zejména internetu se v posledních desetiletích dozvídáme o rostlinách, které byly dříve našim zahradám utajeny díky jejich malé propagaci ve světě. Tato odrůda velkokvěté magnólie je na světě již od roku 1735 a byla vyšlechtěna ve Francii. Je to nedaleko, přesto se o ní svět dozvídá až začátkem nového milénia.

Purpan® je nejrychleji rostoucí stálezelená magnólie ze všech známých druhů. Původní rostlina vysazená v roce 1735 ve francouzském Toulouse je stále naživu, v plném zdraví a výšce kolem 25 metrů. V našem podnebí se běžná výška odhaduje na 10 až 12 metrů. Nese tmavě zelené, středně velké až velké, lesklé listy s nazrzlým semišem zespodu a lehce zvlněnými kraji. Jsou pevné a kožovité, přesto na omak o trošku tenčí než u základního druhu a na ostatních odrůdách.

V červnu se otevírají květy a to již na mladých rostlinách – umí kvést již ve věku přibližně 4 let jako semenáč. Kvete bohatě a pravidelně po celé léto velkými květy o průměru 20-24 cm se silnou, sladce citrusovou vůní. Tvar keře je typický pro všechny magnólie – široký plamen svíčky. Střih se obyčejně nedoporučuje, neboť vyžaduje trochu obezřetnosti, abyste nepřišli o kvetení. Nejlépe je stříhat větve okamžitě po odkvětu. Jarní řez podpoří větvení, ale přijdete o některá poupata ve vrcholech loňských větví. Vřele doporučujeme každoroční pohnojení „šokovou“ dávkou kvalitního, ve vodě rozpustného hnojiva (např. Kristalon Gold), kdy použijete cca desetinásobek doporučené dávky a rozmícháte jej v desetilitrové konvi a rostlinu velmi pomalu zaléváte, aby vše vypila. Tuto výživu můžete provést kdykoli od května do poloviny července, stačí 1x ročně. Do 7-10 dnů listy ztmavnou do sytého, zdravého odstínu a do 3 týdnů jí narostou nové listy i výhony.

Stálezelené magnólie vyžadují živnou, rovnoměrně vlhkou, nevysychavou půdu a vydatný mulč, který je ochrání proti teplotním a vlhkostním výkyvům. Každopádně potřebuje umístění chráněné před nejhoršími větry v zimě a na jaře, hlavně s dostatkem slunce na alespoň 6 hodin denně. Zem je potřeba kyselá, velmi úrodná, vlhká ale nikoli mokrá = nepropustná. Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních partiích, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Pokud je vaše zem jílovitá v celém profilu, magnólii vysaďte přibližně třetinu výšky zemního balu nad terén a poté boky dosypte směsí kvalitní zeminy a kompostu či rašeliny/substrátu. Kopeček musí být pozvolný, nikoli jako krtina. Po kořenech jí raději nechoďte, nemá to ráda. Magnólie Nannetensis prokázala odolnost mrazům až do -24°C. Zatím nebyla vyzkoušena v klimatické zóně s pravidelnými silnějšími mrazy. V zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!

Poslední revize 024-02-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia grandiflora 'EXMOUTH'
Magnolia grandiflora 'VICTORIA'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.