Nyssa sylvatica

Nyssa sylvatica
Nyssa sylvatica
tupela lesní
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-9m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Latinské jméno tupely lesní ‚nyssa‘ pochází z řečtiny, kde Nyssa byla vodní nymfa. Možná stejně krásná jako tento strom, zejména ve svém podzimním zbravení. Tupela je nenáročný, pomalu rostoucí, opadavý listnáč původem ze Severní Ameriky. Patří mezi stromy, jejichž mladé rostliny se díky vysoké variabilitě listů a neurčitému habitu častěji než ostatní zaměňují s ostatními listnáči (za buky, parrotie apod.).

Tupela lesní nese vejčité, obvejčité až elipčité lesklé listy svěže zelené barvy. Na podzim se barví do úžasné palety zahrnující zlatou, oranžovou a několik odstínů červené. Roste pomalu do široce kuželovitého habitu s vodorovně kladenými větvemi, jejichž konce mohou být lehce svěšené, ale není to pravidlo. Mnoho kusů roste přirozeně jako bohatě větvený „keřostrom“ bez hlavního terminálu, pouze spodní část vytvoří jeden viditelný kmen a koruna je několinásobně větvená. Kmen starších rostlin je krásně brázděný, sytě hnědý.

Tupela nemá ráda či spíše nesnáší přesazování, jakmile jednou zakoření na místě. Proto se doporučuje pracovat pouze s kontejnerovanými kusy, které mají stabilní a celistvý kořenový systém. Půdu potřebují spíše kyselou, popřípadě neutrální, nikdy zásaditou, rovnoměrně vlhkou a hlubokou. Má ráda dostatek slunce a prostor – přestože roste pomalu, v dospělosti může mít kolem 6-9 metrů do šířky a až 15m do výšky. Řez, pokud je potřeba, provádějte na konci podzimu nebo koncem zimy v bezmrazém období. Mrazuvzdorná do min. -34°C.

Poslední revize 11-03-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Parrotia persica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.