Prunus

Prunus
Prunus
bobkovišně - rozdělení podle druhů
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto

Bobkovišně patří v našich podmínkách k nejoblíbenějších stálezelným dřevinám zejména díky kombinaci vysoké mrazuvzdornosti a velikosti listů, neboť kromě rododendronů u nás nenajdete stejně odolnou rostlinu s většími, neopadavými listy. A právě velikost a variabilita listů a tvarů keřů činí tyto rostliny nesmírně zajímavé v kombinaci například s keři, které kvetou na jaře bez listí (azalky, magnólie); nebo s jehličnany, se kterými dokáže vytvořit téměř neměnné zákoutí po celý rok; anebo s jinými neopadavými keři (cesmíny, brsleny), u nichž využijeme rozšířenou škálu barev a tvarů listů. Abyste se mezi jednotlivými kultivary lépe vyznali, nabízíme stručný popis a kombinaci fotografií s detaily listů. Klikněte si vlevo pro fotografie. Rostliny níže budeme řadit od nejvíce otužilých po méně otužilé.

1. Prunus laurocerasus „Otto Luyken“ – půdopokryvná, nízká, listy vzpřímené, úzké, do špičky, tmavě zelené, velmi lesklé, 8-10 cm dlouhé, naprosto mrazuvzdorná.
2. Prunus laurocerasus „Caucasica“ – vzrůstná do výšky i šířky, listy vzpřímené, podlouhlé, do špičky, středně až tmavě zelené, velmi lesklé, 12-14 cm dlouhé, naprosto mrazuvzdorná.
3. Prunus laurocerasus „Etna“ – středně vzrůstná, spíše do šířky, listy mírně vzpřímené, středně zelené se žlutým žilkováním, lesklé, širší a ke konci zakulacené, 10-12 cm dlouhé, velmi mrazuvzdorná.
4. Prunus laurocerasus „Marbled White“ – vzrůstná zejména do šířky, listy vzpřímené, podlouhlé, do špičky, nápadně bíle mramorované na pozadí středně zelené barvy, 12-14 cm dlouhé, velmi mazuvzdorná.
5. Prunus laurocerasus „Marii“ – středně vysoká, spíše do šířky, krajní větve se s věkem svěsí do stran stejně jako listy, listy mírně přišpičatělé, tmavě zelené, lesklé, 9-11 cm dlouhé, velmi mrazuvzdorná.
6. Prunus laurocerasus „Reynvaanii“ – středně vzrůstná do výšky i šířky, krajní větve se s věkem svěsí stejně jako listy, listy širší, ke konci spíše zaoblené, středně zelené se žlutým žilkováním, velmi lesklé, 11-14 cm dlouhé, při dlouhodobém mrazu namrzá, ale na jaře znovu obráží i ve vyšších patrech.
7. Prunus lusitanica – vzrůstná do výšky i šířky, velmi pravidelný pyramidální tvar bez stříhání, větve spíše vzpřímené ale listy vždy do oblouku svěšené jako na hrušni, podlouhle vejčité, středně až trávově zelené s jasně červenými řapíky, nové listy 5-7 cm, starší až 13 cm dlouhé, při dlouhodobém mrazu namrzá, ale na jaře znovu obráží i ve vyšších patrech.
8. Prunus laurocerasus „Rotundifolia“ – nejvzrůstnější s velkými listy – až 15 cm dlouhé a 8 cm široké, listy trávově zelené se žlutým žilkováním, vejčité, lesklé, při dlouhodobém mrazu namrzá, na jaře často obráží až od země nebo na vrcholcích větví, přičemž prostředek zůstává holý (proto doporučujeme na zimu zakrývat textílií).
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.