Prunus armeniaca 'MAĎARSKÁ'

Prunus armeniaca
Prunus armeniaca 'MAĎARSKÁ'
meruňka - středně pozdní
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Meruňky mají v naší zemi dlouhou historii a hrdě se hlásíme k faktu, že díky rovnoměrnému poměru teplých a chladných dnů je chuť českých meruněk nejlepší z celé Evropy. K nejpěstovanějším patří bezesporu tato odrůda Maďarská, která se pokládá za rovnocennou s Velkopavlovickou.

Maďarská meruňka je středně až silně rostoucí strom s kulovitou korunou a vysokou plodností. Plody dozrávají koncem července, v teplejších polohách to může být již koncem druhé dekády. Zralé jsou sytě oranžové v dužině i na slupce, místy s červeným líčkem, kulovité, mají vyrovnanou chuť a jsou všestranně využitelné. Pro přímou konzumaci je dobré je nechat dozrát do barvy, pro zpracování je mírně podtrhněte, aby nebyly příliš měkké.

Tato meruňka nemá žádné výjimečné vlastnosti ohledně mrazuodolnosti květů či odolnosti vůči monilióze. Přesto její výhodou je bohaté kvetení a dle zkušenosti pěstitelů se málokdy stane, aby stromek i po nečekaných pozdních mrazech zůstal v létě bez plodů. Spíše má tendenci přeplozovat. Je samosprašná.

Meruňky jsou velmi hezké stromy nejenom v květu. Jejich listy mají sytě zelenou barvu a řapíky jsou načervenalé. Řez je možný zjara po odkvětu, ale většinou se stromy nechávají růst volně. Potřebují slunečnou a výhřevnou polohu. Zem by měla být živná, dobře odvodněná. Jsou dostatečně mrazuvzdorné do min. -25°C a pravděpodobně i více, pouze nesnáší prudké výkyvy teplot. Pokud bydlíte v oblasti s tímto rizikem, mladým rostlinám na přelomu zimy a jara chraňte kmen jutou.

Poslední revize 22-10-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus armeniaca 'VELKOPAVLOVICKÁ'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.