Tsuga canadensis

Tsuga canadensis
Tsuga canadensis
jedlovec kanadský
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 12-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-8m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto

Základní druh jedlovce kanadského je půvabný jehličnan, který se svou stavbou a graciézně svěšenými konci může klidně rovnat kráse himálajských cedrů. Pochází z východní části Kanady a je hojně vysazován i v českých parcích a zahradách. Tento pomalu rostoucí jehličnan má měkké, středně zelené, neopadavé jehlice, a přestože hlavní větve tvoří poměrně vzpřímeně vystoupavou kostru, jejich konce jsou vždy převislé jako zelený závoj. Výška v dospělosti se velice liší v závislosti na prostoru u kořenů – v menších zahradách při konkurenci s jinými dřevinami bývá výrazně nižší, kdežto v parcích, kde je vysazen jako solitér, může dosáhnout své horní výškové hranice.

Jedlovec je otužilá dřevina bez jakýchkoli nároků na údržbu, má ale několik libůstek, kterým je dobře vyhovět, abyste se mohli těšit z pěkného stromu. Předně nesnáší sucho, horko a vítr. V parcích, kde je mnoho prostoru, bývá vysazován tak, aby byl během dne částečně chráněn toulavým stínem některého ze stejně vysokých nebo vyšších stromů ve směru slunečních paprsků.

Kořeny nesnáší udusanou půdu zásadité reakce, je nutné jej pěstovat v kyselejší zemi, která by neměla zadržovat vodu. Žloutnutí jehlic je znakem chlorózy – přespříliš vysokého pH půdy, kdy je potřeba dodat kořenům silnou vrstvu rašeliny a podpořit ozdravení vhodným hnojivem. Kořenový systém má schopnost si zvyknout na lehce vyšší pH, jakmile se dobře rozroste. Řez nevyžaduje, ale je možný kdykoli od konce zimy do poloviny léta, nejraději zjara před rašením. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 22-10-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cedrus deodara
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.