Malus domestica (Boskoopské červené, Boskoop Red) 'RODE BOSKOOP'

Malus domestica (Boskoopské červené, Boskoop Red)
Malus domestica (Boskoopské červené, Boskoop Red) 'RODE BOSKOOP'
jabloň - pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2.5-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled fotonáhled foto

Jabloň Rode Boskoop pochází z holandského Boskoopu a jedná se o červenou variantu původní odrůdy Belle de Boskoop z roku 1856. Boskoopské červené, jak se mu u nás říká, je typický tzv. koženáč tvořící velmi velké a těžké plody, jež mohou vážit až čtvrt kilogramu. Mají žlutozelenou slupku s výrazně červeným líčkem a žíháním kolem dokola. Slupka je tuhá a dužina středně zrnitá a pevná. Chuť je velmi výrazná a lehce nakyslá, přesto velmi příjemná, aroma silné. Není vhodné na šťávy ale patří k chuťově nejlepším jablkům ke zpracování jak za tepla tak i například k sušení křížal, kde si dlouho zachovává svou typickou chuť. Mezi v současnosti pěstovanými odrůdami má nejvyšší obsah vitamínu C. Sklízí se koncem října a do plné chuti dozrává začátkem prosince. Skladovatelnost je dobrá, vydrží až do dubna, pouze vyžaduje o něco vyšší vzdušnou vlhkost, aby slupka vydržela hladká.

Boskoopské červené je vhodné do středních poloh a nížin, kde dozrává dříve a do plné chuti i velikosti. Roste středně bujně a při probírce plodí rovnoměrně. Je poměrně dobře odolné padlí i strupovitosti. Vyžaduje vlhčí půdu. Jeho koruna je nižší a dost rozložitá.

Jabloně se stříhají v zimě, kdy se odstraňují vertikální větve a zakracují postranní. Boskoopské červené je lépe nechat růst samovolně, nereaguje dobře na radikální seřezávání. Je cizosprašná, takže je nutná další odrůda, která opyluje její květy. Dobrými opylovači jsou: Granny Smith, Idared, James Grieve + Red, Jonathan, Melrose, Opal, Polka či Rubinola. Mrazuvzdorná do cca -27°C, nevhodné do vyšších poloh.

Poslední revize 28-10-2014; 22-03-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malus domestica 'TOPAZ'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.