Laburnum anagyroides 'SUNSPIRE'

Laburnum anagyroides
Laburnum anagyroides 'SUNSPIRE'
oštědřenec odvislý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
K nejoblíbenějším formám kvetení patří dlouhé hrozny barevných květů. Štědřenec nebo také pravý zlatý déšť dokáže vykouzlit impozantní podívanou, když se ke konci jara již olistěný strom zahalí do množství hroznů sytě žlutých květů. Sunspire je velmi povedenou odrůdou štědřence odvislého, konkrétně podskupiny alschingeri, která se jako samostatná varianta nachází v oblastech Tyrolska, severní Itálie a severního Chorvatska. Je pravděpodobné, že volně rostoucí keře v naší přírodě jsou stejného původu, přestože štědřenec k nám přišel jako host a není původní, ale není plevelný.

Sunspire je zakrslá odrůda štědřence odvislého a považuje se za fastigiátní = sloupovitou. Větve rostou do úzkého trychtýře a tvoří hustě větvenou kostru. V květnu bohatě vykvétá bachratými hrozny, jež sestávají ze sytě žlutých motýlovitých květů. Nějakou dobu po rozkvětu jsou hrozny pevné a vzpřímené, později se centrální stonek hroznu svěsí do očekávaného tvaru visícího hroznu, uvolní se a trochu se prodlouží a květům lehce zesvětlá jejich žluť.

Listy jsou trojčetné, svěže zelené, opadavé a připomínají listy jetele. Sunspire roste pomalu a jeho konečná výška díky nedávnému uvedení do prodeje zatím není známa. Díky zakrslému růstu je ideální do stromkových forem pro pěstování v místech, kde je omezený prostor pro rozvoj koruny.

Štědřenec snáší téměř jakoukoli propustnou půdu, ale lépe bude vypadat v živné, rovnoměrně vlhké zemi. Dobře snáší občasný letní přísušek, ale nesnáší podmáčení. Potřebuje výslunné stanoviště. Všechny části keře jsou jedovaté. Je mrazuvzdorný do cca -29°C.

poslední revize 17-02-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Laburnum anagyroides
Laburnum x watereri  'VOSSII'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.