Physocarpus opulifolius 'LITTLE DEVIL™'

Physocarpus opulifolius
Physocarpus opulifolius 'LITTLE DEVIL™'
tavola kalinolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tavoly jsou populární opadavé keře z východního pobřeží Severní Ameriky z čeledi růžovitých, které nabízejí v mnoha kultivarech několik odstínů barev olistění a liší se i habitem a výškou keře. Začátkem nového tisíciletí se přihodilo poměrně mnoho nálezů nových mutací s jinak vybarvenými nebo drobnějšími listy a vypadá to, že jejich úspěch jen potvrzuje nehasnoucí zájem o tyto bezproblémové zahradní keře.

Američan David Charles Zlesak je profesorem přírodních věd na UWRF (Univerzita ve Wisconsinu – River Falls), která se nachází v klimatické zóně 4b, což odpovídá minimální zimní teplotě až -32 °C. Rostliny, které se u nich šlechtí a rostou, jsou tudíž mnohem mrazuvzdornější, než co vyžaduje české nebo slovenské klima. Profesor Zlesak se krom jiného věnuje šlechtění zejména odolných růží a tavol, kterých má do konce roku 2022 na svém kontě již několik a 6 z nich získalo patentovou ochranu, včetně této, doposud nejznámější odrůdy LITTLE DEVIL™ z roku 2010, která vyhrála cenu Zahradní idol roku 2011 od Americké školkařské asociace (American Nursery Landscape Association).

Tavola Little Devil™ si hned po uvedení na trh získala mnoho obdivovatelů. Majitele malých zahrádek potěšila menším a kompaktním vzrůstem a milovníky jemných struktur zase svými drobnými listy. Jsou o více jak polovinu menší než u původního druhu, mají tvar mělce vykrajovaného javorového listu, svítivě vínově červenou barvou při rašení a temně zelenou s hnědočervenými podtóny po dozrání. Mladé větvičky jsou neméně atraktivní – jsou vínově červené a díky bohatému větvení jejich barva dobře vynikne.

Koncem jara kvete drobnými chocholíky světle růžových, medonosných květů, z nichž se tvoří tmavě červené plody. Na podzim po opadání listů ukáží starší rostliny svou další parádu – nápadně se odlupující borku kmenů v podlouhlých, úzkých slupkách ve spodní části keře, což vynikne nejvíce v zimě, když je zem pokrytá sněhem a do větví zasvítí sluníčko. tato odrůda vyhrála cenu Zahradní idol roku 2011 od Americké školkařské asociace (American Nursery Landscape Association).

Tavoly jsou vabsolutně nenáročné na údržbu i půdní typ. Kořenový systém je natolik houževnatý, že si najde cestu i tuhým jílem. Tmavě olistěné druhy nejlépe vyniknou v kompozici se světle zelenými až zlatožlutými listnatými keři nebo vysazené před světlou stěnu, kde bude barva listů kontrastovat s okolím či pozadím. Stříhání není nutné, protože sama výborně a hustě větví, ale je možné kdykoli od jara do začátku léta. Pro nejsytější barvu jí vyberte místo na slunci, ale spokojí se i se stinným umístěním. Je plně mrazuvzdorná do cca -40°C a vhodná do venkovních květináčů.

Poslední revize 16-03-2015; 25-11-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Physocarpus opulifolius 'CENTRE GLOW'®
Physocarpus opulifolius 'Monlo' DIABOLO®
Physocarpus opulifolius 'SUMMER WINE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.