Aucuba japonica 'DENTATA'

Aucuba japonica
Aucuba japonica 'DENTATA'
aukuba japonská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.3-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.3-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Aukuba japonská je nižší až středně vysoký stálezelený keř s velkými listy, často atraktivně zbarvenými. Do Evropy byla z Japonska dovezena poprvé v roce 1783. Je velmi oblíbená zejména v Anglii, ve státech Beneluxu a ve vlhčích oblastech Německa, kde vysoká vzdušná vlhkost a mírné zimy fungují jako výborný katalyzátor a keř roste do výšky i šířky. Patří k nezvyklým, velmi atraktivním dřevinám, o jejichž silné mrazuvzdornosti se ještě dodnes mnohde neví.

Dentata je velkolistá forma japonské aukuby se zelenými listy. Tvar listu se nejvíce podobá základnímu druhu a odrůdě Rozannie, ale je širší = vejčitější a pilovitý kraj je mnohem nápadnější, odtud i jméno Dentata = zoubkatá. Roste pomalu až středně rychle a u nás lze u dospělých rostlin (ve věku cca 20 let) ve výborných pěstebních podmínkách očekávat keř o výšce a šířce mezi 1,5 a 1,8 m. Dentata je samičí odrůda, která v přítomnosti samčí rostliny tvoří na podzim sytě červené plody.

Přestože vypadá jako interiérová rostlina, dobře se jí daří v našem klimatu i v zahradě. Bezpečnější je stanoviště chráněné před zimním sluncem. Má ráda rovnoměrně vlhkou a živnou, přednostně kyselou zem, dobře snáší i těžší půdy, ale první rok po výsadbě nesmí zůstat stát v zamokřené půdě. Na jaře po mrazech je možné ji tvarovat řezem, nebo starší rostliny zmlazovat. Obráží většinou dobře. V zimě je dobré ji občas zalít, pokud nemrzne a není zmrzlá zem. Mrazuvzdorná do cca -24°C.

Poslední revize 13-04-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Aucuba japonica 'ROZANNIE'
Aucuba japonica
Pinus densiflora 'LOW GLOW'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.