Sorbus aria 'LUTESCENS'

Sorbus aria
Sorbus aria 'LUTESCENS'
jeřáb muk
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-9m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jeřáb muk je v naší krajině doma. Přirozeně se vyskytuje v teplejších polohách, spíše na vápencovém podloží. Jedná se o poměrně dlouhověký strom s vysokou odolností znečištění, proto
se často využívá v městských výsadbách, neboť navíc nevyžaduje žádnou péči.

Jeřáb muk Lutescens patří právem mezi jedny z nejhezčích středně vysokých stromů s kompaktní korunou. Je znám již od roku 1885. Na jaře raší výrazně stříbřitě sivými listy, jimž barvu propůjčuje bohatá vrstva drobných chloupků po obou stranách listu. V létě se z lícové strany vytrácejí, ale na rubu zůstanou, takže strom má stále jemně stříbřitý efekt. Listy jsou široce oválné, mělce rýhované a při okrajích pilovité. Opadávají začátkem podzimu krátce poté, co se zbarví do žlutohnědé barvy.

V květnu a červnu bohatě kvete okolíky drobných, vonných kvítků, jež poskytují bohatou pastvu pro včely. Z nich na podzim dozrávají malé, oranžově červené, lesklé kuličky jedlých plodů, sladké chuti a spíše moučné konzistence. Přesto se k hojné konzumaci nedoporučují, neboť semena mohou obsahovat stopy HNC (kyanovodíku), jež se nalézá například v hořkých mandlích a může být ve větším množství nebezpečný.

Tento jeřáb roste spíše středně rychle (20-25 cm za rok) a udržuje si kompaktní, široce vejcovitou korunu. Stříhání z důvodu tvarování proto není nutné, pouze pokud jej chcete udržovat menší, řez provádějte na konci zimy. Je to odolná dřevina, jež krom městského znečištění zvládá i těžké, jílovité půdy. I když má rád výhřevné lokality, zvládne mráz až k -30°C, možná ještě o pár stupňů níže.

Poslední revize 09-07-2015.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sorbus aria 'MAGNIFICA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.