Primula japonica 'MILLER'S CRIMSON'

Primula japonica
Primula japonica 'MILLER'S CRIMSON'
prvosenka japonská
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ rudá až červená
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Prvosenka japonská je trvalka, která se do Evropy a na Britské ostrovy dostala z Japonska někdy koncem 19.století. Díky velmi příznivým vlhkostním podmínkám dokázala v Británii na mnoha místech zplanět, u nás se to děje velmi ojediněle a i tak je to spíše rukou člověka, který ji vyhodí někam, kde se jí zrovna začne dařit. Přirozeně se množí přeséváním pouze kousek od místa, kde roste mateční rostlina. Uchycení semen zavlečených větrem či zvěří bývá díky zvláštním pěstebním nárokům velmi nepravděpodobné.

Miller's Crimson je sytě vybarvená prvosenka japonská se sametově rudými květy na vrcholech poměrně dlouhých, dužnatých, lysých stvolů, které podle podmínek dorůstají mezi 30 až 50 cm. Květy jsou typicky prvosenkové, doširoka otevřené a ploché, s 5 až 6 okvětními plátky, uspořádané ve vrcholovém okolíku, čímž trošku připomíná letní floxy (plaménky). Kvete od první poloviny května do června a pokud stonek odříznete hned po odkvětu, vykvete znovu na kratším stonku na podzim, ale nevysemení se. Jejich výrazná barva se tyčí nad zářivě světle zelenými, velkými, kopisťovitými listy s pilovitými okraji, které se drží u země. Tato odrůda získala ocenění AGM (Award of Garden Merit) od Anglické královské zahradnické společnosti RHS.

Ve volné přírodě roste v polostínu a stínu na vlhkých místech, při krajích potůčků i na mokřadech, které jí velice svědčí. Pouze v mokré půdě dokáže žít i na plném slunci. Za živnou půdu se odvděčí okázalými olistěním i bohatším kvetením. Nemá ráda vápnité podloží. Tyto prvosenky jsou spíše krátkověké a doporučuje se nechat je na místě buď zplanět přirozeným přeséváním, nebo je každé 2-3 roky vyjmout ze země a přesadit, na což rostlina reaguje jako na zmlazení a dalších pár let funguje jako nová. Je velmi mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 02-01-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.