Bergenia 'ROTBLUM'

Bergenia
Bergenia 'ROTBLUM'
bergénie
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Bergénie jsou léty prověřené a známé trvalky i v našich zahradách. Z nějakého důvodu se u nás považují zejména za stínomilné rostliny, což není úplně pravda, neboť slunečná stanoviště znásobují jejich kvetení a zvýrazňují zimní vybarvení listů. Angličané nazývají bergénii ‚sloní uši‘, což odkazuje na jejich velké listy. Jsou jim opravdu podobné, kulaté, tuhé, zvláštně podtočené nebo ohnuté, právě tak jako velké sloní ucho. Druh poprvé popsal německý botanik Conrad Moench (1744-1805) a pojmenoval na počest jeho předchůdce, rovněž německého botanika Karla Augusta von Bergen (1704-1759).

Bergénie Rotblum je sytě růžově kvetoucí odrůda bergénie s téměř kulatými listy. Jsou tmavě olivově zelené s vínovým nádechem v sezóně a bronzově červené až vínové od podzimu do jara. Kvete pozdně - začíná až kolem poloviny dubna a pokračuje velmi po dobu 4-6 týdnů, podle síly rostliny. Květy jsou ve shlucích na vršcích tmavě červených stonků o výšce 30-40 cm, jejich zvonkovitě svěšená poupata se při rozkvětu napřímí a doširoka otevřou. Díky atraktivním listům je velmi vhodná i do zimních truhlíků v kombinaci s jehličnany či drobnolistými hebe apod.

Jedná se o půdopokryvné trvalky, jež mají houževnaté hlízy, které se pomalu rozrůstají do okolí. Na půdu je velice nenáročná, ale hezčí bude ve vlhké ale dobře odvodněné půdě s dobrým obsahem živin. Pro bohaté kvetení ji vysazujte přednostně na slunce či do polostínu, ale snese i plný stín, kde bude krásná zejména listem. Nemá ráda místa s častými vysušujícími větry. Je velmi mrazuvzdorná, vydrží min. -34°C, možná i více.

Poslední revize 12-01-2016.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Bergenia ('Winter Fairy Tale') 'WINTERMÄRCHEN'
Bergenia cordifolia 'EROICA'
Bergenia cordifolia 'PURPUREA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.