Potentilla tridentata (sibbaldiopsis) 'NUUK'

Potentilla tridentata (sibbaldiopsis)
Potentilla tridentata (sibbaldiopsis) 'NUUK'
mochna trojzubá
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 1   (do -46°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Mochna trojzubá je nevšední a málo rozšířený druh této nenáročné a neopadavé dřevnaté trvalky. Přestože zařazení do rodu mochen již bylo vědecky vyvráceno a nahrazeno rodem Sibbaldia, ještě stále se uvádí původní pojmenování potentilla a vypadá to, že laický a zahradnický svět u něj ještě nějakou dobu zůstane. Pochází z východní Kanady a Grónska a ve volné přírodě roste i ve výše položených částech severovýchodní USA, kde se začíná řadit k ohroženým druhům. Tato odrůda byla vyselektovaná přímo v Grónsku a dostala jméno po jeho hlavním městě: Nuuk.

Nuuk je stálezelená, efektně kompaktní a bohatě kvetoucí odrůda mochny trojzubé. Jméno trojzubá se vztahuje k výrazně děleným listům, jež mají 3 poměrně podlouhlé lístky, z nichž každý má na konci ještě 3 nápadné lalůčky. Jsou sytě zelené, nápadně lesklé a při příchodu chladných měsíců se barví do atraktivně vínové barvy a zůstávají tak až do jara. Koncem jara a začátkem léta vykvétají drobné, čistě bílé, 5-četné květy na koncích částečně poléhavých, částečně vzpřímených stonků, jejichž nižší báze je sytě červená.

Rostlina tvoří pomalu se rozrůstající bochánek, a když budete mít trpělivost, za více let se dočkáte i menšího koberce. Pokud ji nemáte, sesaďte více rostlin k sobě (cca 9-13 na m2). Poroste snad v jakékoli půdě, která nebude trvale podmáčená. Nepotřebuje hnojení, extra zálivku, řez, prostě snadná rostlina. Vyhovuje jí plné slunce a zvládne i polostín. Mochna trojzubá je pravděpodobně nejmrazuvzdornější rostlina, kterou jsme kdy měli – její hranice odolnosti je USDA 1, což je téměř nevyšší možný mráz na obydlených částech naší planety (-51°C).

Poslední revize 29-01-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.