Magnolia ('Jurmag4') BURGUNDY STAR™

Magnolia ('Jurmag4')
Magnolia ('Jurmag4') BURGUNDY STAR™
magnólie, šácholan
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ rudá až vínová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
Magnólie
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Magnólie Burgundy Star™ je dalším skvostem z novozélandské dílny Felixe Jury, který se šlechtěním magnólií začal zabývat již v polovině minulého století a nyní jej následuje jeho syn Mark. A je to právě syn Mark, kdo stojí za úspěchem magnólie Burgundy Star, s níž první křížení začalo v roce 1993 a po prvních květech v roce 2002 a úspěšném vyselektování z 15 rostlin byl roku 2008 podán návrh na patent, jež získal číslo PP20346 a rostlina má patentové jméno Jurmag4.

Magnólie Burgundy Star™ je výsledkem křížení velkokvěté odrůdy Vulcan a tmavě vybarvené magnólie liliokvěté Nigra. Květy jsou výrazně vínově červené, ale zářivější než běžná vínová, nejsou tmavé jako víno, spíše vyzývavé jako satén. Stejná barva zevnitř květu jako zvenčí, při odkvětu blednou do růžové. Mají podlouhlé okvětní plátky jako druhý rodič nebo hvězdokvěté magnólie, ale jsou pevnější a o dost větší, jejich rozpětí je kolem 20cm. Velmi atraktivním atributem, hned vedle sytě vybarveného květu, je růst: tato odrůda je téměř fastigiátní, tedy sloupovitá a její šířka nepřesáhne 2 metry, čímž se vejde i do menší zahrady bez zásah nůžkami. Výška v dospělosti v našich podmínkách se odhaduje na 3-4 metry. Listy jsou podlouhle obvejčité, opadavé, středně zelené a na podzim nemění nijak výrazně barvu.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Ověřená mrazuvzdornost v kontinentálním klimatu je min. -29°C, patent dokonce udává až -40°C, což jsme neměli možnost vyzkoušet.

Poslední revize 01-02-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Magnolia 'SPECTRUM'
Magnolia x soulangeana 'DORSOPURPUREA'
Magnolia liliiflora  'NIGRA SELECT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.