Andromeda glaucophylla var.latifolia

Andromeda glaucophylla
Andromeda glaucophylla var.latifolia
kyhanka sivolistá
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Rod kyhanka má pouze dva druhy: andromeda polifolia a andromeda glaucophylla. Ostatní andromedy, které najdete, do tohoto rodu nepatří a vždy mají ještě jiné a správnější latinské synonymum. V češtině se druhová jména obou krasavic často zaměňují, správě je to následovně: andromeda polifolia (latinsky mnoholistá) je kyhanka bažinná a andromeda glaucophylla (latinsky modrolistá) je kyhanka sivolistá.

Kyhanka sivolistá a její varieta Latifolia (velkolistá) je přízemní, neopadavý keřík s lehce plazivými větvičkami a rozmarýnu podobnými, úzkými, přesto až dvojnásobně většími listy než u kyhanky bažinné. Jsou středně zelené s nápadně sivým ojíněním dodávajícím keříku nádech modrozelené, zejména v chladnějších měsících roku. Od poloviny dubna do května kvete drobnými, buclatě baňkovitými, konvalinkově tvarovanými květy jemně růžové barvy. Listy jsou téměř vždy vzpřímené nad větvičkami jako například jehlice jedle ojíněné.

Roste jako nesouvislý půdní pokryv na kyselých mokřadech. Po odkvětu ji můžete lehce zastřihnout, aby více zhoustla. Pochází z chladných částí severní polokoule a botanici ji nazývají glaciální relikvií, což slovy člověka znamená, že je málo vídaným pozůstatkem z doby ledové. Nejlépe se jí bude dařit na vlhkých i podmáčených místech. Pokud ji budete sázet do zahrady, která má tendence v létě mírně vysychat, dopřejte jí bohatou vrstvu mulče, aby si zachovala co nejvíce vláhy, pouze tak zůstane plně olistěná a krásná. Přímé slunce jí bude vyhovovat pouze v mokru, neboť má ráda chladnou zem. Netrpí na choroby ani škůdce. Namíchejte jí kyselou zem s rašelinou a vysokým obsahem živin. Extrémně mrazuvzdorná až do -45°C, ale nesnáší horka přes 40°C.

Poslední revize 23-03-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Andromeda polifolia 'NIKKO'
Andromeda polifolia 'BLUE  ICE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.