Tamarix tetrandra 'RUBRA'

Tamarix tetrandra
Tamarix tetrandra 'RUBRA'
tamaryšek čtyřmužný
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tamaryšek čtyřmužný je u nás méně běžná varianta tamaryšku, který nabízí jarní kvetení. Odrůda Rubra je navíc poměrně vzácná – nese sytější odstín růžové barvy květů s nádechem lososové a růžově červená poupata, takže celkový dojem je opravdu červenější než u známějšího jarního tamaryšku malokvětého.

Roste vzpřímeně a vcelku úhledně, takže netvoří takové to chundelaté roští, jež s oblibou vysazovali zahradníci v městských výsadbách, aby rychle zaplnili prostor něčím jemným. Ta jemnost pochází z droboučkých jehličkovitých listů svěže zelené barvy. Pouze vrchní část keře má tendenci se s věkem mírně sklánět, což lze pravidelným řezem regulovat.

Vzezření rostliny je neobvykle nadýchané a svou jemností vhodně doplní kompozice s rostlinami s tuhými listy nebo mohutnější jehličnany. Roste poměrně rychle a pro dobrý tvar a hustotu jej můžete každoročně po odkvětu stříhat (začátkem léta). Ideální je zpětný řez, kdy zkrátíte loňské větve o cca 80% délky. Kvete na loňských výhonech.

Rozdíly mezi u nás pěstovanými tamaryšky:

- tamaryšek pětimužný (tamarix ramosissima) – kvete v létě, je vzpřímený, listy jsou spíše modrozelené, světle hnědá borka
- tamaryšek malokvětý (tamarix parviflora) – kvete na jaře, habitem rozcuchaný, listy jsou zelenější, kaštanově hnědá borka
- tamaryšek čtyřmužný (tamarix tetrandra) – kvete na jaře, vzpřímený habitus, listy zelenější, tmavší borka

Tamaryšek lze pěstovat v suché nebo mírně vlhké zemi. Není náročný na pH půdy ani množství živin. Pouze po radikálním řezu je vhodné nový růst podpořit dlouhodobým hnojivem. Vysaďte jej nejraději na plné slunce. Mrazuvzdorný do min. -29 °C.

Poslední revize 04-05-2016; 24-05-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Tamarix tetrandra 'RUBRA' výška 100-125 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Tamarix tetrandra 'RUBRA' výška 100-125 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Tamarix parviflora
Tamarix ramosissima (t. pentandra) 'PINK CASCADE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.