Gypsophila muralis 'GYPSY PINK'

Gypsophila muralis
Gypsophila muralis 'GYPSY PINK'
šáter zední
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:růžová a sytě růžová
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šater je známá a oblíbená kytička, které existuje mnoho druhů. Asi se shodneme, že nejznámější je takzvaný nevěstin závoj s bílými kvítky - šater latnatý (gypsophila paniculata). Narozdíl od něj je šater zední (gypsophila muralis) letnička, tak jak je možné, že na stejném místě vyroste na jaře znovu? Má dvě možnosti: pokud je mírná zima, půda je dostatečně propustná a uchová si alespoň kousíček ze zdřevnatělého základu, na jaře z něj hbitě obrazí. Druhá možnost je, že se vysemení a několik semínek přečká zimu, aby zjara ve velice krátkém čase z nich vznikl neskutečný polštář květů.

Gypsy Pink je šater zední se záplavou jemně růžových květů se sytě růžovými žilkami od června až do podzimu. Jsou malinké, mají dvě sady okvětních plátků a je jich tolik, že vypadají jako jemně chlupatý růžový oblak. Listy jsou tenoučké, sytě zelené. Rozrůstá se rychle, do konce sezóny může udělat až půl metru široký, mírně vystoupavý bochánek.

Šater se pěstuje ve středně živné, neutrální až alkalické, výborně propustné půdě nebo nejraději ve vyvýšené skalce tak, aby měla dostatečný prostor do hloubky na kořeny. Potřebuje plné slunce a zvládne jen mírné přistínění. Vypadá nádherně mezi světlými kameny a hojně se využívá ve středomořských kompozicích, kde svou jemností a exotičností připomíná floru přímořských letovisek.

Poslední revize 05-07-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Coreopsis rosea 'AMERICAN DREAM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.