Magnolia grandiflora ('BBB') 'BRACKEN'S BROWN BEAUTY'

Magnolia grandiflora ('BBB')
Magnolia grandiflora ('BBB') 'BRACKEN'S BROWN BEAUTY'
magnolie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Touto magnólií to všechno začalo. Mám na mysli náš velký třesk jménem zahradnictví. Celou historii najdete v rubrice články, ale příběh této krasavice tam v detailu není. Bylo to v roce 2002, kdy jsem po několikaletém hledání mrazuvzdorných odrůd velkokvětých magnólií našel jednoho belgického dovozce velkých a nutno dodat že nehorázně předražených rostlin z USA. Protože jsem byl nabídkou rostlin co do velikosti tak ohromen a nadšen, vydal jsem se téměř 1000 kilometrů, abych se na vlastní oči přesvědčil, co za ty velké peníze nabízí. Čekaly mě 2 odrůdy asi třímetrových magnolií v odrůdách Edith Bogue a Bracken’s Brown Beauty. Obě se zaručenou mrazuvzdorností pro Střední Evropu. Obě krásné a obě odrůdy za cenu téměř 3000 euro za kus. Až později jsem zjistil, jaký byl ten člověk neseriózní zloděj a podvodník, přesto důležité bylo, že jsem si tu druhou jmenovanou odrůdu pořídil, protože jsem jí prostě moc chtěl a měl jsem dostatek informací a důvodů věřit, že se jí u nás bude líbit. A byla o něco hezčí habitem než Edith Bogue, která byla na můj tehdejší vkus dost rozložitá. Dovezli jsme ji jen několik dnů na to a je v mé zahradě doteď. Po první zimě ztratila téměř všechny listy, protože jsem pořádně nevěděl, jak s ní naložit, ale všechno jsem se naučil a zanedlouho jsem se těšil z překrásné a zakořeněné rostliny, která všechny listy nahradila a kvete tak bohatě a dlouho, že je z ní korunovaná královna mojí zahrady. Spolehlivá a nádherná. Ona byla jedním z hlavních důvodů, proč jsem se o rok později rozhodl založit zahradnictví, protože mi nestačilo se z ní kochat samotný. Mnoho přátel, kteří do zahrady přicházeli, z ní byli na větvi stejně jako já, tak jsem se rozhodl, že ji seženu všem, kdo ji budou chtít. Takže v roce 2005 vzniklo maličké venkovské zahradnictví Milan Havlis, které se rozrostlo natolik, že v roce 2009 jej nahradilo s.r.o. s názvem SAFRO a s ponecháním sídla v Chlumci se vydalo do Prahy, kde funguje na ploše téměř 4000 metrů čtverečních od jara 2009. A magnolia grandiflora v mnoha mrazuvzdorných odrůdách je naší vlajkovou lodí. Věřte mi, že ta se neomrzí :-)

Bracken’s Brown Beauty je jedna ze zásadních mrazuvzdorných odrůd velkokvěté magnólie z USA. Nalezl ji v roce 1968 pěstitel magnólií Ray Bracken jako náhodný semenáč v jeho školce v Easley v Jižní Karolíně (USA). Následním zkoumáním a množením si ověřil, že její typické vlastnosti jsou stabilní a v roce 1983 zažádal o patent, kterým zaregistroval novou odrůdu výrazně se odlišující od všech předchozích. Patent pod číslem PP5520 vypršel v roce 2010, takže odrůda jej nyní k dispozici pro množení bez licence.

Magnólie Bracken’s Brown Beauty, často pro jednoduchost zkracovaná jen na BBB, je kompaktně a hustě rostoucí odrůda, která snáší mrazy až k -27°C. Má výrazně zvlněné, kožovité, středně zelené a velice lesklé, přišpičatělé listy. Jsou neopadavé a jejich spodek zdobí typický rezavý semiš, který rostlinu chrání před vysoušením zejména v zimě. Kvete od pátého až šestého roku věku, pokud je množena řízkováním nebo semeny, roubované rostliny umí kvést již ve druhém roce. Květy jsou překrásné, tvarem podobné leknínům či lotosům, cca 15-20 cm široké, smetanově bílé a velmi voňavé. Objevují se v hlavní vlně od poloviny června do poloviny července a silné a starší kusy pokračují v kvetení až do října. Takto dlouhé kvetení jsme prozatím zaregistrovali pouze u odrůdy Goliath.

Roste jako přirozeně a bohatě se větvící keř do tvaru zaoblené pyramidy s výraznými ročními přírůstky kolem 30-40 cm. Není potřeba stříhat. Květy se nachází na vrcholech vyzrálých větví (loňských), proto jakýkoli řez zamezí kvetení na jednu sezónu. Přesto, pokud potřebujete, můžete jej provést nejlépe v dubnu.

Velkokvětá magnólie je velmi hladová a pro sytou zeleň listů potřebuje kyselou půdu. Zejména po výsadbě potřebuje minimálně 3 roky vydatně hnojit. Vyplatila se nám kombinace mykorhizních hub ke kořenům přímo při výsadbě a pravidelné hnojení organickými hnojivy v období od začátku května až do konce července. Nesnáší podmáčení – těžkou, jílovitou zem, ale vyhovuje jí jíl ve spodních partiích půdního profilu. Výsadbová díra by měla být dostatečně propustná, aby v ní nestála voda, jinak se utopí a shnijí jí kořeny. Pokud máte těžkou zem, pomozte si vyvýšením terénu, jak je popsáno v pokynech k výsadbě. Pěstujte ji na plném slunci, eventuálně zimním stínu a dopřejte jí neustálé vlhko (nikoli mokro), než zakoření, což jí zabere 3 až 4 roky a zalévejte ji i v zimě, pokud nebude mrznout a nebude zmrzlá zem. A buďte si jistí, že za tuto péči se vám spolehlivě odvděčí tak krásným keřem nebo stromem, že si jej budete sami závidět! Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 27-07-2016
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora ('BBB') výška 60-80 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia grandiflora  'EXMOUTH'
Magnolia grandiflora ('Praecox') 'GOLIATH'
Magnolia grandiflora 'KAY PARRIS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.