Caryopteris x clandonensis ('Lissilv') STERLING SILVER

Caryopteris x clandonensis ('Lissilv')
Caryopteris x clandonensis ('Lissilv') STERLING SILVER
ořechoplodec, ořechokřídlec
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a modrostříbrná
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ořechoplodec STERLING SILVER je dalším z úspěchů anglického šlechtitele jménem Peter Catt ze školky Liss Forest Nurseries, kterému modré a fialové květy nedají spát. Mezi více jak 60 rostlinami, o které se doposud zasloužil, je hned několik ořechoplodců, perovskií a olověnců, všechny kvetoucí v některém z odstínů modré až fialové barvy. STERLING SILVER je kříženec mezi odrůdami Longwood Blue a Heavenly Blue a první rostlina spatřila světlo světa v roce 2006. Patent vyšel v roce 2012, má číslo PP22474 a patentové jméno „Lissilv“.

STERLING SILVER je další fascinující ořechoplodec výjimečného vybarvení. Nese stříbřitě modrozelené, poměrně široké listy, které dělají spoustu parády, ještě než keř vykvete. Jsou opadavé, při doteku zvláštně aromatické a jemně plstnaté. Na podzim se mění do zvláštně nachové a jantarově oranžové. Květy se objevují od poloviny léta do poloviny podzimu a jsou uspořádané v bohatých chocholkách vrcholových okolíků. Mají sytě fialovou barvu a jsou to drobné trubičky ukrývající spoustu nektaru pro čmeláky, motýly a podobné mlsaly, kteří keř obletují od rána až do soumraku. Celý rozkvetlý keř je pak pastvou nejen pro ně ale i pro naše oči, které se té nemohou dost nabažit kombinace fialové a stříbřitě modrozelené.

Keř roste kompaktně a vzpřímeně do výšky kolem 40-50 cm. Každé jaro je nutné mu loňské letorosty zkrátit o přibližně dvě třetiny, aby vytvořil mnoho nových větví, na kterých kvete. Výborně si zachovává tvar a působí pevnějším dojmem než jeho předchůdci (Heavenly Blue, Ferndown a ostatní se spíše vzdušným habitem). Díky atraktivní barvě listů a květů se nejvíce hodí do kombinací s pastelově zbarvenými trvalkami a nízkými keři.

Nemá zvláštní nároky na půdu, i když lépe se mu daří v živných půdách se spodním obsahem jílu, zem ale musí být vždy propustná. Potřebuje slunné a výhřevné stanoviště. Plně mrazuvzdorný do cca -25°C, v propustných půdách až do -27°C. V regionech s nižšími zimními teplotami se chová jako trvalka a zjara raší z kořenů a spolehlivě stihne i vykvést.

Poslední revize 14-09-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Caryopteris x clandonensis 'FERNDOWN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.