Prunus salicina 'GOLDEN JAPAN'

Prunus salicina
Prunus salicina 'GOLDEN JAPAN'
japonská bluma - raná
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Golden Japan je jedna z nejúspěšnějších a komerčně nejčastěji pěstovaných odrůd slivoně vrbové, jejíž plody u nás souhrnně řadíme mezi blumy, či ještě správněji japonské blumy. Je velmi výnosná a plodí již začátkem prázdnin (cca polovina července), mnohdy ještě před meruňkami, většinou souběžně s třešněmi chrupkami. Plody jsou středně velké, kulaté, nádherně zlatožluté s atraktivním růžovým tečkováním až světle šarlatovým líčkem – dle stupně dozrání a oslunění. Chuť je sladká, příjemně rozplývavá, dužina měkká a šťavnatá, není odlučitelná od pecky. Má pevnou slupku, což zajišťuje větší trvanlivost pro transport a uchovávání.

Blumy jsou první větší dužnaté ovoce léta a je nejlepší je sníst čerstvě utržené rovnou ze stromu. Nebo je můžete zpracovat do kompotů a marmelád. Pokud byste měli pocit, že jejich chuť je málo výrazná, můžete marmeládu opatrně dochutit trochou limetkové šťávy a kompotu dodáte ostrost přidáním několika brusinek.

Kvete v pozdním jaru a je samosprašná, takže nepotřebuje další odrůdu pro násadu plodů, přitom sama je velmi šikovný opylovač, například pro většinu renklód. Roste bujně a tvoří poměrně vysoký ovocný strom s vystoupavými větvemi a oválnou korunou, kterou je možné udržovat řezem, pokud máte malou zahradu, ale lepší je nechat strom růst volně bez úprav. Pouze mladé, příliš rychle narostlé stromky z méně kvalitních pěstíren doporučujeme stříhat, aby jim zmohutněly větve, které unesou všechno ovoce a prosvětlí se koruny. Řez provádějte vždy v plné míze, tedy nejlépe po odkvětu, později až po sebrání plodů. Bluma je nenáročná na půdní typ, ale vyžaduje slunnou a výhřevnou polohu pro plnou chuť plodů. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 29-10-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus domestica 'REINE CLAUDE DORÉE'
Prunus domestica 'REINE CLAUDE D`OULLINS'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.