Prunus salicina 'BLACK AMBER'

Prunus salicina
Prunus salicina 'BLACK AMBER'
japonská bluma - středně pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Japonská bluma Black Amber je americká odrůda pocházející z města Fresno v Kalifornii a vyšlechtěna byla v roce 1980 J.H.Weinbergerem. Patří mezi středně pozdní, velmi produktivní blumy a nabízí poměrně velké, mírně zploštěle kulovité plody s temně borůvkově modrofialovou slupkou. Jsou pevné a dobře snáší manipulaci a skladování. Chuť je velmi dobrá, plná, vyrovnaně sladkokyselá s převládající sladkostí, dužina je šťavnatá, jantarově zlatavá, blíže pecky až načervenalá a snadno odlučitelná. Sklizeň začíná v polovině prázdnin, většinou na přelomu července a srpna.

Blumy jsou první větší dužnaté ovoce léta a je nejlepší je sníst čerstvě utržené rovnou ze stromu. Nebo je můžete zpracovat do kompotů a marmelád. Pokud byste měli pocit, že jejich chuť je málo výrazná, můžete marmeládu opatrně dochutit trochou limetkové šťávy a kompotu dodáte ostrost přidáním několika brusinek.

Kvete v pozdním jaru a je cizosprašná, takže potřebuje další odrůdu pro násadu plodů, nejlépe ze skupiny japonských blum nebo renklód (např. Golden Japan, Queen Victoria nebo Santa Rosa). Roste středně bujně do štíhlé, vystoupavé koruny, kterou je možné udržovat řezem, pokud máte malou zahradu, ale lepší je nechat strom růst volně bez úprav. Pouze mladé, příliš rychle narostlé stromky z méně kvalitních pěstíren doporučujeme stříhat, aby jim zmohutněly větve, které unesou všechno ovoce a prosvětlí se koruny. Řez provádějte vždy v plné míze, tedy nejlépe po odkvětu, později až po sebrání plodů. Bluma je nenáročná na půdní typ, ale vyžaduje slunnou a výhřevnou polohu pro plnou chuť plodů. Plně mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 29-10-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus domestica  'REINE CLAUDE VIOLETTE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.