Prunus domestica 'ŠVESTKA DOMÁCÍ' ('Quetsche d'Alsace')

Prunus domestica
Prunus domestica 'ŠVESTKA DOMÁCÍ' ('Quetsche d'Alsace')
švestka pravá - středně pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Švestka domácí je v dendrologii popsána stejně jako odrůda, tak i jako základní (bezodrůdový) druh pravé švestky, neboť je tak stará, rozšířená a nejasného původu, že si ji každý stát přivlastnil jako svou domácí a pojmenoval po svém. Botanicky byla poprvé popsána v německém Alsasku v roce 1914, odtud i její další odrůdové jméno Quetsche d’Alsace, přestože Němci ji mají jednoduše za Hauszwetschke. A pokud si toto německé jméno několikrát zopakujete, uslyšíte v něm i původ českého slova ‚švestka‘. Velmi pravděpodobně se jedná o samovolný hybrid mezi myrobalánem a trnkou a její rodiště je na Kavkazu, ale názorů na původ je více.

Švestka domácí je takovou tou naší klasickou „českou švestkou“. Má protáhlý tvar, délku kolem 4 cm, typicky modrofialovou barvu a ojíněnou slupku, oranžově zlatavou dužinu a je snadno odlučitelná od pecky. Chuť je výborná, velmi sladká s mírnou kyselinkou, což jí dodává na výraznosti. Dozrává podle lokality od poloviny do konce září a je vynikající na jakýkoli druh zpracování včetně pálení a sušení. Přesto nejlepší je sníst je čerstvě utržené ze stromu. Je samosprašná a nepotřebuje opylovače pro bohatou plodnost, naopak poslouží jako vhodný opylovač pro většinu pravých švestek i středně pozdních pološvestek. Pro prodloužení trvanlivosti se doporučuje trhat plody i se stopkami několik dní před úplným vybarvením. Stromek roste středně bujně a tvoří pěknou, vystoupavou, spíše štíhle zaoblenou korunu.

Švestky jsou obecně vyšší stromy než například broskvoně, tvoří vzpřímené větve, z nichž vyrůstající postranní větvičky nesoucí plody. Nejlépe plodí 2-3leté dřevo. Lze je snadno udržovat řezem, nejraději po odkvětu, ale máte-li prostornou zahradu, nechte je růst volně. Mladým stromkům je dobré vytvarovat korunu – zkrátit dlouhé výhony o asi třetinu a odstranit tenké větvičky. Strom pak dobře a souměrně zmohutní a větve lépe unesou ovoce. Zem mají rády živnou, vlhkou ale dobře propustnou – v těžké, mokré půdě budou trpět houbovými chorobami a nebudou včas dozrávat, protože půda bude vždy chladnější. Jsou plně mrazuvzdorné do min. -29°C.

Poslední revize 29-10-2016.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus domestica myrobalán obvod kmene 4-6 vk 90-100
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Prunus domestica myrobalán obvod kmene 4-6 vk 90-100
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Prunus domestica 'PRESENTA'®
Prunus domestica  'TOPTASTE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.