Acer palmatum 'TROMPENBURG'

Acer palmatum
Acer palmatum 'TROMPENBURG'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Japonský javor Trompenburg byl nalezen v holandském Trompenburg Arboretum poblíž Rotterdamu kolem roku 1980 jako náhodný semenáč. Jeho listy, bujný růst a zdraví jsou natolik výjimečné, že je s podivem, jak málo jich je v porovnání s ostatními komerčně úspěšnými odrůdami v prodeji.

Odrůda Trompenburg je unikátní pro své dlanité listy s výrazně oddělenými cípy, jejichž okraje jsou stočené dolů, takže list vypadá jako opravdová dlaň s dlouhými prsty. Při rašení jsou nápadně červené a brzy dozrávají do vínové s příměsí hnědé až bronzové ke konci léta, než se na podzim obléknou do zářivě karmínové a svítivě vínové. Pro dokonalé vybarvení potřebuje umístění na plném slunci, kde neztrácí barvu ani v létě. Netrpí na popálení a je významně odolnější monilióze než ostatní červenolisté javory. Listy jsou spíše svěšené a rostlinu tak lépe zaplní. Na jaře kvete drobnými samarami nápadně červenooranžové barvy.

Roste bujně, v mládí poměrně rychle (30-40 cm za rok) a tvoří typicky trychtýřovitý tvar s polokulatou deštníkovitou korunou. Lze tvarovat nebo udržovat menší řezem před koncem zimy při bezmrazém počasí. Vzhledem k rychlosti růstu je u této odrůdy řez častější a běžně se kromě zakrácení horních větví odstraňují tenké větvičky níže u země, aby co nejdříve vynikla spodní stavba pevných větví a zahustila se koruna. Trompenburg tvoří překrásné, plně zalistěné koruny bez průsvitných sekcí.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhčí – nikoli přemokřené, propustné. Kořeny musí být zamulčované, nedělá jim dobře travní porost nad kořeny. Ideální je umístění v lokalitách s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nutné. Naopak nevhodným stanovištěm bude malý vyhřátý prostor v městské zástavbě se suchým vzduchem. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 08-11-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum 'BLOODGOOD'
Acer palmatum (Dissectum group) 'INABA SHIDARE'
Acer palmatum ('Linearilobum Atropurpureum') 'ATROLINEARE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.