Vaccinium Pinkberry® + ODRŮDY

Vaccinium Pinkberry®
Vaccinium Pinkberry® + ODRŮDY
růžové borůvky
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ růžová až bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Rarity

Růžová borůvka je dílem dlouholeté práce šlechtitele Marka Ehlenfeldta z americké výzkumné stanice Agricultural Research Service (ARS), jež započala v roce 1991. Během několika let křížil více druhu brusnice borůvky a ty nejchutnější výsledky jsou kříženci brusnice chocholičnaté (kanadská borůvka) a brusnice prutovité, díky které plody mají růžovou barvu. První odrůdou byla Pink Lemonade®, jež spatřila světlo světa v roce 2005 a pojmenovaná byla o 2 roky později. Téměř přes noc se stala hitem a je jisté, že další nové odrůdy na sebe nenechají dlouho čekat.

Pro růžové borůvky bylo pzaregistrované společné pojmenování Pinkberry®. Díky své sytě růžové barvě plodů jsou atraktivním zpestřením mezi bobulovinami poloviny léta. Mají velmi sladkou chuť, postrádají štiplavost (výraznost) lesních borůvek. Velikost i šťavnatost je rovnocenná s kanadskými borůvkami. Keře vypadají nápadně jinak - jsou více prutovité, vzpřímené a opadavé listy jsou protáhle elipčité s nápadnou špičkou. Na podzim se barví do oranžové a šarlatové.

I když je růžová borůvka schopná plodit i bez opylovače, přítomností jiné odrůdy ze stejné skupiny (další růžové borůvky nebo brusnice prutovité) si zajistíte vysokou úrodu i vyšší kvalitu plodů. Sběr plodů k okamžité spotřebě nastává tehdy, pokud plod získá sytou barvu a zároveň lze snadno oddělit. Těsně před plnou zralostí plody objeví i ptáci, proti kterým je dobré sklizeň chránit sítěmi.

POPIS ODRŮD

Pink Lemonade® (syn. Pink Sapphire™) – středně pozdní, úplně první vyšlechtěná a zdokumentovaná růžová borůvka na světě, sladké, růžové bobule dozrávající od první poloviny srpna, křížená s odrůdou Delite, vyšlechtil Mark Ehlenfeldt, USA 2005.

Moreberry® – botanicky se nejedná o samostatnou odrůdu, ale o šikovný trik švýcarské šlechtitelské firmy Lubera®, která pro praktičnost opylení i krásu 2 barev plodů najednou sesadila 2 odrůdy borůvek do stejného květináče - růžovou Pinkberry® a modrou Buddy Blue®, obě zrající během srpna a vzájemně se ideálně opylující.

Pink Berry - evropská, zřejmě německá mutace Pink Lemonade® nabízející totožné vlastnosti - sladké plody v srpnu, velmi pravděpodobně jde pouze o nepatentovanou odrůdu užívající společné pojmenování růžových borůvek Pinkberry®.

PĚSTOVÁNÍ

Růžové borůvky mají specifické požadavky na půdu. Stejně jako kanadské borůvky vyžadují kyselou reakci, ale jsou náročnější na vlhko. Někteří pěstitelé dokonce doporučují trvale mokrou půdu (nemáme vyzkoušeno). Na rozdíl od borůvek lesních tyto potřebují plné slunce. Hnojení je velmi užitečné - používejte hnojiva na vřesovištní rostliny nebo směsi na podporu plodů. Máte-li vlastní kompost, doporučujeme každé jaro odhrnout kůru, přisypat dobrou vrstvu organického materiálu nad kořeny a opět zasypat kůrou. Budou plodit i bez řezu, přesto u starších rostlin může být řez vhodný pro zmlazení keře. Řez provádějte po sklizni. Začátek plodnosti keřů je pozdější, buďte trpěliví. Původně byly rostliny ohledně mrazuvzdornosti zařazené do zóny 7, odkud pochází jeden z rodičů - brusnice prutovitá, ale zjistilo se, že díky druhému rodiči zvládnou mrazy až k -24°C (stav k roku 2016) a předpokládá se, že zvládnou ještě o něco níže, což je předmětem dalšího testování.

Poslední revize 11-01-2017
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Vaccinium Pinkberry® + ODRÙDY Pink Lemonade? výška 80-100 š 40-60
De Luxe
PRAHA AUTEM


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.