Abies concolor ('Violacea Compacta') 'COMPACTA'

Abies concolor ('Violacea Compacta')
Abies concolor ('Violacea Compacta') 'COMPACTA'
jedle ojíněná
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled foto
Jedle ojíněná je velice populární jehličnan českých a slovenských zahrad a městských parků. Její největší devizou je nápadná barva. Pěstitelé ve školkách si dávají záležet na selekci těch nejnápadněji vybarvených semenáčků, neboť barva se může lišit od tmavě zelené pouze se světlými mladými výhony až do stříbřitě modrozelené. Compacta je odrůda již z roku 1891, kdy ji poprvé popsal botanik Ludwig Beissner z německého Ludwigslustu a nazval Violacea Compacta. Avšak v prodeji byla až od roku 1923. Protože na trhu mezitím kralovala podobně vybarvená ale vzrůstná selekce s názvem Violacea, pro jednoduchost moderní dendrologie uznala jednoslovné pojmenování Compacta za dostačující.

Compacta jako by z oka vypadla odrůdě Violacea v zakrslé formě. Tato malá odrůda jedle ojíněné nese rovněž nápadně světlé, modrostříbrné jehlice, které jsou příjemně měkké na dotek. Jsou srpovitě vzpřímené, mladé jarní přírůstky výrazně stříbřité a zralé jen o stupeň sytější, takže v zahradě svítí po celý rok. Roste velmi pomalu, pouze asi 5-8 cm za rok a v deseti letech mívá kolem jednoho metru výšky a asi poloviční šířku. Habitus je hustý, zprvu vzpřímený a poměrně pravidelný do typicky jedlového tvaru vánočního stromku, ale s věkem se začíná více rozkládat. Pro udržení symetrie, pokud se vyžaduje, je dobré stromek lehce tvarovat střihem, nejlépe zjara před rašením. Stříhat můžete až tam, kde má větev jehlice, hlouběji ne.

Vyhovuje jí téměř jakákoli propustná půda, přednostně vlhká ale nikdy mokrá, bohatá na živiny. pH reakce může být od kyselé, přes neutrální až k mírně alkalické. Jakmile zakoření, výborně zvládá i delší období sucha a horko. Pro nejlepší barvu jehličí ji vysaďte na plné slunce nebo jen mírného polostínu. Plně mrazuvzdorná do cca -40°C a je vhodná i do venkovních nádob.

Poslední revize 16-01-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abies concolor 'ARCHER'S DWARF'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.