Acer pseudosieboldianum

Acer pseudosieboldianum
Acer pseudosieboldianum
javor pseudosieboldův, javor korejský
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Javor pseudosieboldův, většinou nazývaný jednodušeji korejský, pochází ze zalesněných částí severní Číny a Koreje. U nás je to málo známý, přesto velice ceněný druh zejména mezi všemi, kteří milují japonské javory, ale nedaří se jim je s úspěchem pěstovat. Korejský javor má totiž tu obrovskou výhodu, že netrpí ani na jednu chorobu či nectnost, jež se u japonských druhů mohou vyskytnout a je naprosto bezúdržbový.

Korejský javor je velice podobný javoru shirasawanskému a japonským javorům vůbec. Nese opadavé, až 12 cm velké, dlanité listy s 9 až 11 cípy, které jsou při rašení světle žlutozelené s jemně šarlatovým přelivem, v sezóně světle až trávově zelené a na podzim se mění na zářivě červené, čemuž předchází krátké období se zlatožlutými a oranžovými odstíny. Atraktivní barevnou hru doplní i výrazně červená barva hladkých větviček. Zjara vykvétá množstvím purpurově červených kvítků, následované červenými samarami (typicky javorové nažky se semeny).

Roste středně rychle (30-50 cm za rok) zejména v mládí, do zprvu vzpřímeného, vyššího keře, který se s věkem mírně rozkládá do stran. Jako každý javor i tento můžete stříhat a jakkoli tvarovat – nejlépe od konce podzimu do poloviny zimy, než vystoupá míza.

Korejský javor pro dobrý a zdravý růst nevyžaduje kyselou půdu jako jeho japonští příbuzní, ale pravdou je, že v kyselé zemi bude jeho podzimní vybarvení mnohem výraznější. Dopřejte mu živnou, kyprou (neudusanou) zem a rovnoměrné vlhko, protože v suchu neporoste a nejraději jej udržujte zamulčovaný. Miluje plné slunce a zvládne i lehoučký polostín. Extrémně mrazuvzdorný až do -34°C.

Poslední revize 11-03-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer japonicum 'ACONITIFOLIUM'
Acer palmatum
Acer shirasawanum  'AUREUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.