Liriodendron tulipifera 'AUREOMARGINATUM'

Liriodendron tulipifera
Liriodendron tulipifera 'AUREOMARGINATUM'
lyriovník tulipánokvětý, tulipánovník
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:světle zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:žlutá a oranžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Správný český název tohoto exoticky vyhlížejícího opadavého stromu je liriovník nebo lyriovník (nikoli liliovník). Tvar jeho velkých listů opravdu připomíná lyru a kdo jej nikdy neviděl, má pocit, že konec listu někdo usekl. Jedná se o jinde nenapodobitelný znak právě liriovníku, kterého šlechtitelé obdařili hlubokým vykrojením sudých cípů a již zmíněnou velikostí.

Kultivar Aureomarginatum nese listy zelené barvy s více či méně nápadným zlatožlutým panašováním, které se od konce jara stávají méně znatelné a jsou spíše světleji zelené než zbytek listu. I tato odrůda nese květy podobné tulipánům krémově nazelenalé až světle žluté barvy s výrazně oranžovou dekorací na spodní straně kalicha a to jak uvnitř tak zvenčí. Viděl jsem bohatě kvést již vcelku mladé keře (stromky), kterým ještě určitě nebylo více jak 5 let. Kvetení probíhá od června do začátku července po dobu až 4 týdnů.

Na podzim se listy barví na jasně máslově žlutou. Mladé rostliny lze ke konci jara zastřihnout, aby zhoustly. Tento druh je o něco menší než jeho rodič, ale i tak se může v dospělosti (za cca 50-60 let) vyšplhat ke 20m. Poroste i v polostínu, ale pomaleji. Jako většina stromů z čeledi magnoliovitých potřebuje vlhkou zem, mírně kyselou. Stříhání se doporučuje spíše po odkvětu začátkem července. Rostliny starší cca 3 let snáší mrazy až -27°C.

Poslední revize: 17-06-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Liriodendron tulipifera výška 175-200 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Liriodendron tulipifera 'AUREOMARGINATUM' výška 175-200 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Liriodendron tulipifera 'AUREOMARGINATUM' výška 175-200 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.