Rosa 'PALAIS BIRON'® ('Purple Lodge')

Rosa
Rosa 'PALAIS BIRON'® ('Purple Lodge')
růže stromková (Orard)
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Růže
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pokud milujete růže pro jejich vůni, tuto francouzskou lahůdku Palais Biron®, jež se jinde po světě prodává pod anglickým názvem Purple Lodge (i když nevím, co je z hlediska výslovnosti lepší kauf), nemůžete minout. A to ani fyzicky, když kolem ní projdete, protože nabízí vůni tak intenzívní, že se vám z ní zatočí hlava. Vůně je sytá, výrazně damašková s jemně santalovými podtónem a špetkou citrusově ovocné sladkosti. Počkejte si na teplý, slunečný den bez větru, kdy růže obecně voní nejvíce a tato obzvlášť – za škaredého počasí je vůně mizivá.

Květy jsou středně velké – mají asi 7 cm na šířku, otevírají se zprvu do tvaru čajové růže, ale brzy se rozevřou do plného květu typu anglické růže. Mají temně purpurově fialovou barvu. Pololesklé listy jsou velké, většinou zdravé a pouze částečně opadavé – v mírných zimách jich může dost na rostlině zůstat. Větve jsou silné, rostou středně bujně, vzpřímeně a hustě, takže tvoří jak hustý keř, tak i pěknou korunu u stromkových variant. Palais Biron® kvete neúnavně a opakovaně od června do začátku října a dobře zvládá i polostinná stanoviště. Vyšlechtil Pierre Orard v roce 2000 a pojmenovaná po luxusní barokně renesanční vile z poloviny 19.století v německém Baden Badenu, která lehce kopíruje styl pařížského Hotelu Biron z počátku 18.století.

Pěstování: Vysaďte ji do stejné úrovně jako je nyní v květináči a dobře zalijte. Kmínek je nutné upevnit k opoře. Růže tolerují většinu typu půd, ale nejraději mají hlubokou, živnou půdu bohatou na humus a vlhko (nikoli mokro). Plné slunce. Pokud bydlíte v regionu se silnými a dlouhými zimami, doporučujeme korunku včetně roubu ochránit bílou netkanou textilií.

Stříhání: Zjara upravte korunu střídmým řezem na pevnou kostru a odstraňte všechny slabé, nemocné či suché větve. Během sezóny otrhávejte odkvetlé květy či odstraňujte květové výhony k prvnímu 5-listému listu. Pravidelným hnojením zajistíte bohatší násadu na delší období.

Poslední revize: 30-08-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rosa 'MUNSTEAD WOOD'
Rosa 'Korbilant' PAROLE (BUXOM BEAUTY)
Rosa 'Visankar' MINERVA®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.