Agastache 'ARIZONA™ Sandstone'

Agastache
Agastache 'ARIZONA™ Sandstone'
agastache
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ oranžová
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Agastache není příliš rozšířená trvalka z čeledi hluchavkovitých a jen málo z nich lze pěstovat jako trvalky v chladnějších pásech zóny 5 a 6. Novinové agastache ze série ARIZONA™ pochází z hybridů severo- a západoamerických druhů, které lépe zvládají krušné podmínky, jež někdy nadělí i středoevropské klima. Vyšlechtila je firma American Takii.

Sandstone je oranžově kvetoucí odrůdou agastache americké série ARIZONA™, po odrůdách Sun (žlutá) a Sunset (růžová). Vyznačuje se velmi kompaktním, nepoléhavým, pěkně vzpřímeným růstem a sytě pastelově oranžovými květy. Jsou protáhle hluchavkovité a vykvétají již s prvními horkými dny června, nejpozději od začátku července. Drobné listy jsou sivě zelené, mladé stříbřitě ojíněné, s kulatě zoubkovanými okraji, matné a velmi voňavé. Kvetení trvá až posledních slunných a teplých dnů podzimu. Pro podporu kvetení můžete průběžně po odkvětu odstříhávat unavené stonky, čímž podpoříte několikeré omlazení trsu během vegetace a rostlina bude pěkná celou sezónu.

Agastache je nadmíru aromatické a jeho květy jsou jedlé, což poslouží jako krásná dekorace letních jídel či nápojů. Mají svěží, mátově anýzovou chuť s troškou sladkosti z nektaru, jež láká motýly a čmeláky. I listy můžete využít - stačí se jich jen dotknout a už pouští vonnou silici, kterou můžete použít i pro přípravu čaje, nebo s ní ovonět čerstvé saláty, stejně jako zapékat v pečivu.

Agastache potřebuje plné slunce a dobře odvodněnou, nejraději písčitou zem neutrální až zásadité reakce. V mokrých podmínkách a vododržné půdě mu shnijí kořeny. Pěstujte jej na plném slunci v suchém trvalkovém záhonu, ve skalce, podél cestiček nebo jako doplněk menších keřů, které jsou v létě již po odkvětu. Je mrazuvzdorné do cca -24°C a šlechtitel testuje, zda vydrží i silnější mráz. Na zimu doporučujeme ponechat celý trs a překrýt jej chvojím proti nadměrnému promáčení a loňské stonky odstříhat až zjara.

Poslední revize: 26-09-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Agastache 'APRICOT SPRITE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.