Gentiana sino-ornata 'STARLIGHT'

Gentiana sino-ornata
Gentiana sino-ornata 'STARLIGHT'
hořec čínský, hořec ozdobný
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá až inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ září - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jedna z nejkrásnějších skalkových trvalek a zároveň jedna z mála rostlin s opravdu modrými květy se jmenuje hořec. Celý rod čítá na asi 400 druhů, které se mezi sebou velmi úspěšně kříží. Sino-ornata je druh pocházející z oblastí západní Číny a přirozeně se vyskytuje i v náhorních plošinách Tibetu. Poprvé jej v provincii Yunnan našel a popsal skotský botanik George Forrest v roce 1904, takže velmi dlouhou historii tahle kytička v Evropě nemá.

Hořec čínský, rovněž nazývaný hořec ozdobný, je jeden z nejkrásnějších hořců vůbec. Od konce léta nabízí vzpřímené trumpetky sytě modrých květů s bílými plamínky v hrdle a bílými a tmavě modrými proužky zvenčí. Květy se objevují na krátkých, 5-20 cm dlouhých, polehavých lodyhách. Rostlina tvoří velmi nízký, svěže zelený koberec jehličkových listů podobných půdopokryvným phloxám. Odrůda Starlight je velmi kompaktní a zachovává pěkný, nevyholený bochánek. Na zimu v mírnějším klimatu ztrácí zeleň a barví se do hnědo-zrzavé, u nás většinou zatahuje.

Hořec nepotřebuje žádnou péči, zato je nutné jej velmi kvalitně umístit a vysadit. Vyžaduje dobře propustnou ale rovnoměrně vlhkou a pouze kyselou půdu (nesnese ani ždíbek vápence), takže je ideálním podrostem pěnišníků, větších japonských azalek, japonských (dřevitých) pivoněk či kanadských borůvek. Slunce má rád, ale nesnese letní úpal, takže je vhodné, aby jej v létě místy přistínily vyšší rostliny nad ním a občas zkontrolujte, zda má v suchém období vlhko, ale nesmí zůstat v mokru. Odolává teplotám do cca -25°C, při nižších je nutné jej zakrýt chvojím, které zjara včas odstraníte.

Poslední revize 16-10-2017.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Gentiana scabra 'BERG BLAUW'
Gentiana scabra 'Gento' ROCKY DIAMOND BLUE HEART
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.