Pulmonaria 'MAJESTÉ'

Pulmonaria
Pulmonaria 'MAJESTÉ'
plicník
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:stříbrná a modrozelená a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová až modrofialová
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
náhled fotonáhled foto
Plicník je rod čítající asi 16 druhů a řadí se mezi léčivé byliny. Většina se vyznačuje modrými či růžovými či dokonce obojími květy na jedné rostlině, některé se pěstují pro jejich exoticky velké listy v létě. Vesměs jsou to stínomilné trvalky pocházející z Evropy a Asie.

Majesté je okázalý zástupce velkolistých plicníků z Francie a už samo jméno 'Majestátní' dává tušit něčemu velkolepému. A je to pravda - jakmile odkvete, začíná tvořit nádherné, široce kopinaté, plstnaté a téměř dokonale stříbřité listy pouze s tenoučkým tmavozeleným okrajem a to ve velkém množství od konce jara až do podzimu. Jsou opravdu velké - mohou mít až půl metru délky, není proto divu, že je lidé zaměňují s pokojovými rostlinami původem z deštných pralesů. Tvoří husté, fontánovitě stavěné, přízemní trsy, jež vypadají dokonale zejména mezi jinak vybarvenými hostami (bohyškami), pomněnkovci a liriope s úzkými listy.

Květy vyrůstají na 20-30 cm vysokých stoncích, jsou zvonkovité, zprvu tmavě růžové a po opylení modrofialové. Kvetou nejčastěji od začátku dubna 3-4 týdny, ale je-li nástup jara rychlejší a teplý, mohou vykvést i o pár týdnů dříve.

Plicník, zejména jeho velkolisté formy potřebují zem, která nebude vysychat, ale nebude trvale podmáčená, aby nechytaly houbové nemoci. Odrůda Majesté je dobře odolná padlí, ale nesnáší sucho. V přírodě rostou přirozeně pod stromy, které jim zaručují nevysychání půdy a v kypré, dosti živné zemi bez ohledu na pH. Patří do polostínu nebo do stínu, na slunce reagují popálenými listy. Je velice mrazuvzdorný - snáší až -34°C.

Poslední revize 15-01-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pulmonaria 'MOONSHINE'
Pulmonaria longifolia 'DIANA CLARE'
Pulmonaria 'BLAKE'S SILVER'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.