Rhododendron 'Microhirs3' BLOOMBUX®

Rhododendron 'Microhirs3'
Rhododendron 'Microhirs3' BLOOMBUX®
pěnišník
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Roku 2006 se objevují první zmínky z Německa o zavíječi zimostrázovém, který jako novodobá zahradnická morová rána postupně likviduje rozsáhlé porosty buxusů (zimostrázů) a jeho působiště se rok od roku zvětšuje na všechny nepříliš chladné oblasti Evropy včetně naší republiky. Postřiky zabírají pouze při velkém a opakovaném použití a na větší plochy jsou nereálné, proto namísto jedovaté chemie šlechtitelé vymýšlí rostliny, které by buxus nahradily a nabídly stejné atributy, popřípadě i některá vylepšení. První velké úspěchy zaznamenávají nové odrůdy cesmíny vroubkované (ilex crenata) a další jí podobné stálezelené rostliny.

Zajímavé je, že téměř 10 let předtím dva šlechtitelé Walter Preil a Ralf Lüttmann ze společnosti INKARHO® GmbH v Německu v roce 1997 vyšlechtili nový druh pěnišníku, který v momentě potřeby nahradit umírající buxusy přišel jako na zavolanou, neboť se jim velice podobá a navíc kvete. Dostal obchodní jméno BLOOMBUX® a je patentován v Evropě i USA od roku 2016. V roce 2015 získla hlavní cenu Show Your Colours na celosvětovém zahradnickém veletrhu IPM v německém Essenu. Jedná se o křížence mezi r.hirsutum a r.micranthum a prohlédněte si jej sami, jak překrásný úspěch se podařil.

BLOOMBUX® je po všech stránkách parádní pěnišník a stálezelený keř s atraktivními květy od druhé poloviny května do půlky června. Otevírají se z lososově růžových poupátek do drobných, světle růžových květů v extrémním množství, přesto stále dají vyniknout čerstvě rašícím listům. Patent tvrdí, že 10letá rostlina může mít až tisíc květů. Listy jsou neméně okouzlující - jsou neopadavé, 3-4 cm dlouhé, elegantně elipčité, středně zelené, velmi lesklé a natolik atraktivní, že i bez květu je rostlina krásným stálezeleným doplňkem ať už zahrady, nebo terasy či balkónu, protože dobře prosperuje i v nádobách.

Roste pomalu až středně rychle a je možné jej stříhat podobně jako buxus, nejraději ihned po odkvětu. Tvoří husté a kompaktní keře o přirozené výšce a šířce kolem jednoho metru. Nepotřebuje otrhávat zvadlé květy. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Půdu potřebují kyselou (pH 4,5-5,5), bohatou na živiny, chladnou a neustále vlhkou. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Je dobře mrazuvzdorný do min -25°C a zřejmě zvládne ještě pár stupňů níže. V nádobách dodržujte rovnoměrné vlhko ale vždy bez podmisky.

Poslední revize 18-01-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rhododendron campylogynum ssp. MYRTILLOIDES
Rhododendron ferrugineum
Weigela florida 'Plangen' PINK POPPET
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.