Cedrus libani 'ATLANTICA AUREA'

Cedrus libani
Cedrus libani 'ATLANTICA AUREA'
cedr libanonský
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-7m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:žlutá a modrozelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto
Libanonský cedr je u nás nejoblíbenější cedr, který v sobě snoubí dvě základní kvality: nádherný tvar a dobrou odolnost našim zimám. Oproti ostatním druhům cedru existuje méně jeho odrůd, o to zajímavější každá z nich je. Atlantica Aurea je jednou z nich a krom faktu, že je málo běžná, je i velice krásná.

Atlantica Aurea je pomalu rostoucí odrůda libanonského cedru s kuželovitým habitem a malebně kladenými větvemi. Úhel, který svírají s kmenem je dost proměnlivý: 45°až 90°, takže některé jsou více přisedlé jako u atlaského cedru a jiné přísně horizontální jako u libanonského. Tato kombinace zaručuje naprosto unikátní vzezření každého kousku. Jehlice jsou sivě modrozelené, raší světle žlutozelenou barvou, v létě dozrávají do jasně zelené a na podzim s příchodem chladnějšího počasí opět žloutnou.

Díky menší velikosti se vejde i do zahrad s omezeným prostorem - dorůstá 5 až výjimečně 10 metrů do výšky a něco méně do šířky. Dobře snáší stříhání a tvarování, i když pro pěkný tvar není potřeba. Má to v genech od přírody.

Snáší jakoukoli dobře odvodněnou zem přednostně neutrální či lehce alkalické reakce. V kyselé půdě neroste dobře. Protože rychle koření, dobře zvládá i jílovité půdy, pokud je vysazen zjara. Řez je možné provádět na začátku jara nebo v polovině léta. K dobrému růstu potřebuje dostatek slunce, aby nevyholoval spodní větve. I když je mrazuvzdornost libanonského cedru vysoká, nedoporučujeme jej do hornatých regionů s dlouhotrvajícími mrazy ani do mrazových kotlin. Mrazuvzdornost ověřena do -26°C a možná snese krátkodobý výkyv ještě pár stupňů níže.

Poslední revize 21-02-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Cedrus deodara 'AUREA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.