Styrax japonicus 'FRAGRANT FOUNTAIN'

Styrax japonicus
Styrax japonicus 'FRAGRANT FOUNTAIN'
sturač japonský
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Sturač japonský patří mezi tzv. sněženkové stromy. U nás se toto pojmenování preferuje pro halézii, v angličtině naopak pro sturač. Nabízí voňavé květy na přelomu jara a léta a k dispozici jsou různé formy habitu. Fragrant Fountain je převislá forma, kterou vyšlechtil Crispin Silva ze školky Crispin's Creations Nursery a v roce 2008 patentoval za pomoci agentury Planthaven International pod číslem patentu PP19664.

Fragrant Fountain je překrásný a výjimečný sturač, jehož bílé, vysoce vonné a čistě bílé, sněženkové květy jako by stékaly po uhlazeně svěšených větvích. Souměrnost a úhlednost jak mladých rostlin tak už starších stromů je tak výrazná, že máte chuť mu jeho větve hladit stejně jako dlouhé vlasy někoho blízkého. Kvete od konce května na 3 až 4 týdny. Po květech se tvoří menší, oválné, olivám podobné ale nejedlé plody v tvrdých tobolkách. Opadavé listy jsou lehce lesklé, jasně až sytě zelené, oválné, mírně přišpičatělé, na podzim se mění na žlutou a místy červenou barvu.

Tato odrůda byla získána jako semenáč růžové formy Rosea, jež se zkřížil se samčím pylem převislé odrůdy Carillon, která nemá tak souměrný růst a výrazně se rozkládá do stran. Fragrant Fountain zůstává velmi kompaktní a výrazně svěšená jako smuteční vrby. Sturač roste středně rychle a je možné jej na konci zimy stříhat, ale u této odrůdy to není žádoucí. Růst do výšky se podporuje vyvazováním centrálního terminálu, protože sám od sebe výšku získává velice pomalu.

Netrpí na choroby ani škůdce. Potřebuje vlhkou, kyselou půdu, bohatou na živiny. Uplatní se jako okouzlující solitér, pokud jej umístíte do skupiny, okolní rostliny vybírejte s citem tak, aby vynikla krása tohoto raritního stromu. Je plně mrazuvzdorný, přesto doporučujeme umístit jej na místo chráněné před vysušujícím větrem. Mrazuvzdornost této odrůdy byla doposud potvrzena do -24°C, ale očekává se, že snese silnější mrazy jako jeho rodiče.

Poslední revize 01-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sophora japonica  'PENDULA'
Carpinus betulus 'PENDULA'
Styrax japonicus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.