Rubus x loganobaccus 'Logan' LOGANBERRY

Rubus x loganobaccus 'Logan'
Rubus x loganobaccus 'Logan' LOGANBERRY
ostružinomalina
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

V Evropě dobře známe malinoostružinu Tayberry, kterou si oblíbili zejména příznivci ostřejších chutí, zatímco v USA si již od konce 19. století pochutnávají na podobné bobulovině známé jako Loganberry - ostružinomalina. Postaral se o ni americký šlechtitel a soudce James Harvey Logan z kalifornského Santa Cruz, který, nespokojen s kvalitou plodů jejich ostružin (rubus ursinus), se rozhodl zkřížit některé z těch lepších a získat chutnější klon. No a úplnou náhodou se mu k tomu v roce 1881 připletla malina Red Antwerp, která kvetla ve stejné době a jeho pokusům nabídla svůj pyl.

Výsledkem je mezidruhový kříženec, jež vypadá jako velmi protáhlá malina o délce kolem 3 cm. Vybarvuje se do sytě červené až vínové barvy a výrazná chuť, byť je sladká, nezapře poněkud ostřejší až kyselou kalifornskou ostružinu. Tato vlastnost je naopak vyhledávaná těmi, kdo maliny považují za příliš mdlé, nebo loganberry přidávají do malinových směsí pro zvýraznění chuti, nebo oceňují její vysoký obsah vitamínu C. Dozrává nestejnoměrně - první plody jsou ke sklizni od půlky léta, zatímco další dozrávají postupně a sklízet je lze po dobu dvou měsíců.

Loganberry je vcelku divoce rostoucí rostlina. Tvoří plazivé, beztrnné, spíše malinově mírně pichlavé výhony, jež za 1 rok mohou vyrůst až 3 metry a buď se plazí po zemi, nebo polehávají po nejbližší opoře. Neumí se vinout ani stát vzpřímeně, proto se často pěstují u plotů nebo sloupů, kde jim můžeme pomoci s připevněním. Po druhém roce se doporučuje větve odstranit a nechat jen mladší.

Nemá speciální nároky na půdu ani vláhu. Je to velmi odolná rostlina a netrpí na choroby a škůdce. Dopřejte jí plné slunce. Mrazuvzdorná do min. -27°C.

Poslední revize 01-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rubus x  'TAYBERRY'
Rubus illecebrosus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.