Salix udensis 'GOLDEN SUNSHINE'

Salix udensis
Salix udensis 'GOLDEN SUNSHINE'
vrba sachalinská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Vrba sachalinská je bujně rostoucí, překrásný druh dlouholisté vrby původem z východní Sibiře, Japonska, Kamčatky a přirozeně ostrova Sachalinu. Doposud byly krom základního druhu zaregistrovány pouze dvě odrůdy: zelenolistá Sekka a tato žlutolistá Golden Sunshine. Objevil ji v roce 2005 Izumi Takuya z Japonska jako sport základního druhu a patent č. PP19370 získala v roce 2008.

Golden Sunshine je odrůda vrby, které se někdy říká také vrba japonská, neboť je přítomná i na okolních ostrovech Japonska, nejen Sachalinu. Nabízí atraktivně zbarvené listy a kompaktní habitus. Opadavé listy jsou při rašení svítivě žlutozelené, během léta se zbarvují do zlatožluté a na konci léta se mění na zářivě limetkově zelenou. Jsou úzce kopinaté, dlouhé 7 až 10 cm a vydrží sytě vybarvené bez jediné známky popálení i na plném slunci a v horkých oblastech. Před olistěním jsou větvičky bohatě obsypány asi 3 cm dlouhými, spíše vzpřímenými jehnědami, jež kvetou ještě v době rašení listů.

Keř roste vzpřímeně a hustě, nemá tendenci se rozpínat jako běžné vrbové keře a tvoří pěkný, poměrně ucelený, baculatý tvar. Roste rychle a lze jakkoli stříhat, nejraději po odkvětu, abyste včelám dopřáli první pastvu. Díky bujnému i hustému růstu je to ideální plotový keř, pokud potřebujete clonu, bez stříhání dorůstá kolem 4m výšky a asi 3m šířky. U mě v zahradě jsem ji vysadil do mokřadu společně se zakrslými břízami, vřesnami a bahenními ibišky a v celém záhonu svítí od jara do podzimu jako maják a skvěle kontrastuje s červenými bahenními lobelkami.

Vrba se pěstuje snadno, vlastně je bez práce - snáší jakékoli půdní podmínky kromě čistě písčitého podloží. Nevadí jí tuhá zem, ani zamokřená. Pěstujte ji v lehkém stínu či na plném slunci, kde bude potřebovat občasnou zálivku v horkých letních dnech. Mrazuvzdorná do min. -27°C.

Poslední revize 05-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.