Stewartia monadelpha

Stewartia monadelpha
Stewartia monadelpha
stevarcie jednobratrá
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-25m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Stevarcie jednobratrá, v angličtině nazývaná 'Vysoká stevarcie' si stojí za svým jménem, i když jí to trvá bratru mnoho desítek let, asi proto je také jednobratrá (toho druhého se nedočkala, ostatní jsou sestry ...). Dorůstá do velké výšky, ale zůstává poměrně štíhlá a vyzývavě ukazuje své parádní vícekmeny, což je vedle letního kvetení zřejmě ten hlavní důvod, proč si jí pořídit.

Stevarcie jednobratrá tvoří překrásné, hladké kmeny s nepravidelnou kresbou několika odstínů světle jantarové až tmavě medové. Mladé větvičky přirůstají rychle a jakmile dosáhnou kolem 3 až 4 metrů, růst se zpomalí a kmeny nabývají na síle. Na začátku léta vykvétají kaméliím podobné, asi 4 cm široké, bílé květy s 5 okvětními plátky, po nichž se tvoří tvrdé tobolky se semeny. Velmi efektní listy jsou opadavé, protáhle oválné a přišpičatělé, tmavě zelené a lesklé. Na podzim se barví do tmavých a výrazných odstínů červené barvy.

Mezní výška v dospělosti se týká hlavně volných prostranství v arboretech a parcích, kdežto v zahradách s omezeným prostor bývá poloviční. Navíc je to jeden z nejtypičtějších stromů, které se řezem upravují do tolik atraktivních vícekmenů tak, že se spodním kmenům očistí tenké větvičky a ponechá se jenom pevná kostra. Zjara po mrazech se sestříhává koruna buď do klobouku nebo do několika plochých pater po vzoru japonských zahrad, aby se povzbudilo sílení kmenů.

Potřebuje propustnou, lehkou, mírně kyselou zem bohatou na živiny, neustále vlhkou ale nikdy trvale mokrou nebo jílovitě tuhou. Nemá ráda přesazování, takže jí najděte konečné místo a tam ji zasaďte na věky věků. Pokud máte malou rostlinu a nevíte zatím kam s ní, přesazujte ji pouze do větších kontejnerů, než se rozhodnete pro to správné místo v zahradě. Miluje slunce. Stevarcie jednobratrá výborně zvládá běžné zimy naší zóny 6, tj. až do -24°C, a starší rostliny zvládnou krátkodobě i o pár stupňů níže, jak tomu dokládají obrovské exempláře ze světových arboret.

Poslední revize 08-03-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Stewartia pseudocamellia
Stewartia pseudocamellia var.koreana
Stewartia rostrata
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.