Stewartia rostrata

Stewartia rostrata
Stewartia rostrata
stevarcie vonná
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a sytě růžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Stevarcie vonná pochází z jižních oblastí Číny (pozor - nezaměňovat se stewartia sinensis) a, jak už název napovídá, od svých sester se odlišuje jemně vonnými květy. Nečekejte jasmín ani šeřík, ale příjemnou, lehce exotickou vůni s příměsí růže. Květy jsou asi 5-6 cm široké a snadno je od ostatních rozeznáte, protože na jednom z pěti okvětních plátků je vždy růžová skvrna. Jako kdyby ji tam někdo zapomněl, než květ vybělil. Poupata jsou rovněž purpurově červená.

Latinský název této stevarcie se odkazuje na zobec a když se dívám na odkvetlé kalíšky, kde se tvoří semenná tobolka, asi už chápu proč - je dost možné, že zobcem se mínila špička ostře vystupující zprostředka tobolky ven. I to je typický znak tohoto druhu.

Listy jsou velmi podobné pseudokamélii - opadavé, široce oválné až vejčité, středně zelené v létě a na podzim nabízí syté barvy v odstínech červené a oranžové. A protože červeného pigmentu je v této stevarcii dosti, listy zdobí červený okraj i v létě, nejenom na podzim, což skvěle ladí s růžovou skvrnou v květu a rovněž s červenou barvou mladých větviček. Spíše se měla jmenovat stevarcie červená. Rostlina tvoří vyšší a rozložité, hustě olistěné keře. U nás lze očekávat zahradní výška kolem 4m.

Potřebuje propustnou, lehkou, mírně kyselou zem bohatou na živiny, neustále vlhkou ale nikdy trvale mokrou nebo jílovitě tuhou. Nemá ráda přesazování, takže jí najděte konečné místo a tam ji zasaďte na věky věků. Pokud máte malou rostlinu a nevíte zatím kam s ní, přesazujte ji pouze do větších kontejnerů, než se rozhodnete pro to správné místo v zahradě. Řez není nutný, ale je možné jej provádět zjara před rašením.

V přírodě ji lze nalézt na okraji lesů a pod stromy s vysokými korunami, protože dává přednost polostínu nebo rozptýlenému světlu, kde nebude nouze o vzdušnou vlhkost, nesnáší sucho. Díky svému původu se považuje za náročnější na teplo než ostatní, u nás již běžnější druhy, a u nás se doporučuje do teplejších oblastí. Přesto dobře zvládá běžné zimy naší zóny 6, tj. až do -24°C, a starší rostliny zvládnou krátkodobě i o pár stupňů níže. Pravdou je, že je nebudeme doporučovat do okrajových oblastí (mrazové kotliny, podhůří a hory, otevřené planiny).

Poslední revize 08-03-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Stewartia rostrata výška 300-350 cm, šířka 80-100 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Stewartia pseudocamellia var.koreana
Stewartia pseudocamellia
Stewartia monadelpha
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.