Fagus sylvatica 'ROHANII'

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica 'ROHANII'
buk lesní
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 12-16m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-12m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Buky jsou spolehlivé a otužilé stromy našeho podnebí. Tato odrůda byla nalezena roku 1988 na zámku Sychrov, což bylo panství v té době spravované princem Kamilem Rohanem, jež miloval botaniku a v Praze vedl Českou společnost pro zvelebení zahradnictví. Na sychrovském zámku přebudoval park do anglického stylu. Několik buků bylo pojmenováno na jeho počest.

Rohanii je oblíbenou odrůdou červenolistého lesního buku, neboť kromě velmi syté a spolehlivé barvy tmavě vínových listů nabízí i jejich zajímavý tvar. Jsou oválné a při krajích výrazně zvlněné až mírně laločnaté. Na podzim se před opadáním mění do tmavě jantarové.

Roste rychle do pěkného, symetrického tvaru zprvu kuželovitého a s věkem oválného. I když se jedná o vysoký strom, velmi často se zjara stříhá, aby se vešel i do menších zahrad, čímž velmi efektně houstne už jako mladá dřevina a v zahradě nabídne neprostupný habitus. I tak je nutno mít na paměti jeho přirozenou velikost pro případ, že se jednou rozhodnete jej nechat růst bez zásahu.

Je nenáročný na půdu, zvládá zem mírně kyselou, neutrální i mírně zásaditou. Pro nejlepší vybarvení listů doporučujeme pouze přímé slunce. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 09-03-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fagus sylvatica  (syn.'Purpurea Mayor') 'RIVERSII'
Fagus sylvatica 'ROHAN OBELISK'
Fagus sylvatica 'ATROPUNICEA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.