Prunus armeniaca 'RADKA'

Prunus armeniaca
Prunus armeniaca 'RADKA'
meruňka - raná
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
náhled foto

Meruňka Radka je česká, velmi raná odrůda dozrávající až 3 týdny před Velkopavlovickou, tedy v první polovině července. Tvoří středně velké, srdčité plody oranžové barvy s výrazným červeným líčkem. Dužina je oranžová, snadno odlučitelná od pecky a pevná. Jemně navinulá chuť se mění na příjemně sladkou v plné zralosti koncem července. Je samosprašná a bohatě plodí.

Meruňky se spíše nestříhají. Pokud je přesto potřebujete řezat, udělejte to co nejdříve po odkvětu, jakmile začne tvořit listy, nebo po sklizni, dokud je stále v plné síle, aby vytvořila dostatek plodonosných větví na další rok a výtokem mízy zalepila místa řezu a tak se bránila infekcím. Meruňky nejčastěji trpí moniliózou, lidově se jí říká mrtvička - konce větví začnou černat a pokud se to neřeší, plíseň se rozšíří a za krátko může zničit celý strom. Doporučujeme co nejdříve použít vhodný fungicid.

Strom roste středně bujně. Potřebuje slunečnou, výhřevnou polohu a dobrou, živnou zem, která bude dobře propustná - v mokré zemi trpí na choroby, ale pro dobrou plodnost vyžaduje rovnoměrné vlhko. Odrůda Radka je spolehlivě mrazuvzdorná do -27°C a lépe snáší mráz při rozvitých květech.

Poslední revize 12-03-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus armeniaca 'LUIZET'
Prunus armeniaca 'HARCOT'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.