Prunus x persicoides 'SPRING GLOW'

Prunus x persicoides
Prunus x persicoides 'SPRING GLOW'
broskvomandloň
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:rudá a zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Broskvomandloň je český název velmi atraktivního mezidruhového křížence mezi prunus dulcis (mandloň) a prunus persica (broskvoň). Ve vědeckém pojmenování panuje pře, zda je správnější název persicoides, který upřednostňuje broskvoňový původ, nebo amygdalopersica, kde se dává přednost mandloni. Strom je znám již od 16.století a ti kluci botaničtí se ještě nedohodli. Vřele navrhuji, že to za ně řešit nebudeme, jste pro?

Spring Glow je atraktivní odrůda broskvomandloně pěstované nikoli pro plody ani pro jádra, ale zejména pro krásu jejích květů a mladých listů. Na přelomu března a dubna (podle počasí) vykvétá množstvím něžných, jednoduchých květů růžové barvy, po nichž následují menší, vínově červené, kulaté, broskvím podobné, plstnaté plody se suchou dužinou nepříliš lákavé chuti. Zároveň s kvetením raší opadavé, podlouhle kopinaté a při krajích jemně pilovité listy, jejichž barva je nápadně bronzově červená jako u blýskavek a dozrává do olivově zelené, zatímco raší další sada mladých listů opět v purpurově bronzovém odstínu. Na podzim se mění do vínově červené a zlatooranžové.

Jedná se o vyšší keř či nízký strom vystoupavého habitu, kterému s věkem postranní větve lehce přepadají, ale dlouho nese široce trychtýřovitý tvar s úzkým spodkem. Dospělé rostliny mají polokulovitou korunu. Můžete jej pěstovat jako výplňový keř atraktivní barvy nebo živý plot, popřípadě jej zapěstovat do stromkové formy s holým kmenem. Řez se doporučuje po odkvětu.

Preferuje vlhkou ale dobře odvodněnou zem, nesmí zůstat stát ve vodě, zejména v zimě. Zem musí být bohatá na živiny, zejména dusík. Vysadit ji můžete na jakékoli slunné a vzdušné místo. Velmi mrazuvzdorná do cca -34°C.

Poslední revize 17-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus persica ('Nigra') 'BONFIRE'
Photinia dummeri 'WINCHESTER'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.