Calycanthus 'APHRODITE'

Calycanthus
Calycanthus 'APHRODITE'
sazaník
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená až rudá
DOBA KVETENÍ květen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Sazaníků existuje několik druhů a považují se za keře východu Ameriky, i když jeden z nich má přímo ve svém jméně dovětek „čínský“. Přesto poslední molekulární studie ukazují, že jeho správnější zařazení je ke skupině severoamerických a druhy se stejným vzorcem lze nalézt přirozeně rostoucí v přírodě východní Ameriky. Jsou to zajímavé opadavé keře s neobvyklými květy, není proto divu, že se staly předmětem několika křížení s okouzlujícími výsledky.

Sazaník Aphrodite je kříženec druhů c.chinensis a c.occidentalis. Nese velké, magnóliím připodobňované květy o průměru 7 až 9 cm, příjemně vonící po ovoci, hlavně po melounu. Mají zářivě vínově červenou barvu s béžově nažloutlými kraji vnitřních, zakrnělých plátků. Vykvétají s prvními horkými dny května a pokračují do konce června. V červenci a srpnu nakvétají znovu, jen v menší síle - sporadicky. Vyšlechtil jej, stejně jako smetanově bílou odrůdu Venus, Dr.Tom Ranney, profesor z institutu Mountain Horticultural Crops Research Station v Severní Karolíně v USA. Patent získal v roce 2013 (PP24014).

Aphrodite je poměrně rychle rostoucí keř se vzpřímenými větvemi. Roční přírůstky mladých rostlin dosahují až půl metru. Opadavé listy jsou velké, podlouhle vejčité a na jaře raší jasně zelenou barvou. Jsou lesklé a dlouho si drží svou svěží barvu. Na podzim žloutnou. Keř má větší rozměry než sazaník květnatý, dorůstá mezi 3 a 4 metry, čímž se stává ideálním clonícím keřem do zelených stěn a plotů, nebo poslouží jako unikátně kvetoucí malý solitér v zahradě téměř jakéhokoli typu. Skvěle se hodí do přírodně laděných lesoparkových aranžmá.

Přestože sazaník je absolutně pohodový a bez nároků na údržbu, máme pár rad: nechtějte jej mít co nejdříve vysoký, ale prvních několik let jej sestříhněte (v březnu) na kompaktní tvar - bude pak už sám tvořit pěkný tvar a pravidelné olistění. Zasaďte jej do vlhké země, v suchu poroste špatně stejně jako v přemokřené zemi. Je nenáročný na pH půdy - zvládá kyselou i vápenitou zem. A dopřejte mu hodně slunce, aby vás odměnil množstvím květů. Ověřená mrazuvzdornost tohoto hybridu je -24°C a očekává se ještě o pár stupňů silnější.

Poslední revize 21-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Calycanthus výška 80-100 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Calycanthus 'APHRODITE' výška 125-150 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Calycanthus 'APHRODITE' výška 125-150 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Calycanthus x raulstonii (x Sinocalycanthus) 'HARTLAGE WINE'
Calycanthus floridus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.