Lagerstroemia indica 'Whit IV' RED ROCKET®

Lagerstroemia indica 'Whit IV'
Lagerstroemia indica 'Whit IV' RED ROCKET®
lagerstrémie indická, pukol
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
náhled foto
Lagerstroemie je rostlina původem z Číny, odkud byla v 18.století rozšířena do USA a Spojeného království. Původní druh lagerstroemia indica je poněkud choulostivý a nepříliš vzhledný, ale šlechtitelé za mnoho desetiletí přišli s mnoha kultivary, kde zejména mezidruhovým křížením s l. speciosa či l.fauriei docílili nejenom krásných květů a kompaktních, hustých rostlin, ale – a to je zejména pro nás důležité – dalším křížením a selekcí mezi těmito již hotovými odrůdami nabídli i několik zatím málo kousků, které snesou i chladné zimy a nejenom že nezmrznou, ale i stihnou v létě vykvést.

RED ROCKET® patří hned vedle DYNAMITE® k nejčervenějším odrůdám lagerstroemií a navíc je neobyčejně mrazuvzdorná. Máme my to ale kliku, co? Jedná se o rychle rostoucí, opadavý keř s tuhými listy, které raší vínově červené a rychle nabírají tmavě zelenou barvu. Na podzim, zejména v kyselé půdě, se barví do ohnivých odstínů oranžové, šarlatové a žluté.

RED ROCKET® tvoří velká, vzpřímená květenství o výšce 30-35 cm a šířce 20-25 cm. Jednotlivé květy nakvétají postupně od poloviny prázdnin až do posledních teplých a slunečných dnů podzimu. Mají svítivě červenou barvu, někdy s tenkým bílým melírem a tvoří minimum semen, takže se nevysilují a po prvním kvetení začínají tvořit nová poupata a pokud je slunečno a teplo, kvetou až do prvních mrazů. Další vlastností, která se objevuje na starších rostlinách, je v šupinách se odlupující borka kmenů, která po sloupání zanechává zajímavě skvrnitou mozaiku podobnou kmenům platanů. Nejvíce vynikne v zimě při plném slunci.

Rostlinu vyšlechtil a roku 1998 patentoval americký botanik Carl E.Whitcomb z Oklahomy, který se šlechtěním otužilých lagerstroemií věnuje již mnoho let. Patent číslo PP11342 byl vydán roku 2000. Pro zajímavost semena určená ke šlechtění byla ošetřena speciální látkou EMS (ethylmethane sulfonic acid methyl ester), o které je známo, že po kontaktu se semeny přiměje rostlinu zmutovat a dá tak vzniknout nové odrůdě vykazující znaky odlišné od původních kultur.

Lagerstroemie jsou středně velké keře nebo nízké stromky, které bez řezu v našich podmínkách rostou pomalu. Konce loňských výhonů často poškodí mráz, proto zjara po mrazech zakraťte loňské větvičky na třetinu původní délky, čímž rostlinu přimějete v létě kvést. Umístěte ji na plné slunce – potřebuje neustálý úpal a nulový stín. Půda musí být dobře odvodněná, rostlina nesmí v zimě zůstat v těžké, podmáčené zemi. Kyselá půda umocní podzimní vybarvení listů, ale není to podmínka. Bohatý mulč na zimu je nutný a v létě užitečný, neboť lagerstroemie má ráda vlhko (nikoli mokro). Letní vrstva mulče by měla být nízká, aby se prohřívala i zem. Přílišné hnojení dusíkatými hnojivy podpoří růst větví a listů na úkor kvetení. Nadzemní dřevo je odolné do cca -23°C (zóna 6) a přízemní části a kořenový systém min, do -26°C, přičemž zjara spolehlivě obráží a následně kvete.

Poslední revize 26-07-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lagerstroemia indica 'Whit II' DYNAMITE®
Lagerstroemia 'Piilag B5' ENDURING SUMMER® RED
Lagerstroemia indica 'Whit X' DOUBLE DYNAMITE®
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.