Ceratostigma 'AUTUMN BLUE'

Ceratostigma
Ceratostigma 'AUTUMN BLUE'
mrazuvzdorný olověnec, rohovec
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá až inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jistě znáte ze středozemních oblastí nádherně kvetoucí keř s blankytně modrými květy. I u nás se dá pěstovat několik jeho příbuzných, třebaže menších, ale mnohdy se sytější modří květů. Jmenuje se olověnec a na českém webu najdete i pojmenování rohovec či rohoblizeň.

Mimochodem věděli jste, že za starých časů byla modrá barva například pro výzdobu staveb, keramiky i tkanin vzácná, neboť jí byl nedostatek díky omezeným a zároveň vzdáleným přírodním zdrojům modrého pigmentu? Rostlina indigovníku se totiž dlouho pěstovala téměř výlučně v západní Africe, dovoz barviva byl nákladný a proto se množstvím modrých dekorací hodnotila zámožnost majitele. Přitom v antice byla modrá téměř neznámá, v bibli se o ní nikde nepíše a populární se stala až ve 12. století díky modrému plášti Panny Marie, kterým symbolizovala smutek a pokoru. A král Ludvík IX. se do modré tak zamiloval, že jí nechal zdobit vitráže i své oděvy a teprve tím rozjel globální zájem o tuto barvu získávanou z indiga. Až koncem 19. století se podařilo rozluštit její chemickou strukturu a začala se vyrábět synteticky.

Autumn Blue je nízká až půdopokryvná a velmi atraktivní odrůda mrazuvzdorného olověnce s hořcově modrými květy. Jsou drobné, pouze 1-2 cm široké s pěti okvětními plátky a vyrůstají v koncových trsech, kde vždy kvete pouze jeden až tři květy, po nichž následují další. Kvetení začíná v srpnu - začátkem měsíce, když je léto slunné a horké, nebo koncem srpna při méně slunné sezóně - a trvá až do prvních mrazů. Opadavé listy jsou obvejčité, mírně zvlněné, středně zelené a brzy na podzim se vrchní listy barví do tmavě červené až světle vínové a spodní listy do šarlatové a oranžově zlatavé, zatímco dále vykvétají modré květy, což nabízí fascinující kombinaci.

V prodeji se často setkáte se zařazením odrůdy Autumn Blue pod druh c.plumbaginoides, ale dle RHS se jedná o hybrid, pravděpodobně s c.willmottianum díky nápadným chloupkům při okrajích listu, protože c.plumbaginoides má listy spíše lysé.

Tento olověnec se využívá jako kvetoucí podrost výjimečné barvy a s elegantními listy, takže je dobré vysadit více rostlin pohromadě pro vytvoření větší plochy. Není náročný na půdní typ, ale lépe prospívá ve středně živných, lehkých a spíše propustných půdách. Má rád vlhko, pokud je zem dobře odvodněná, ale často se vysazuje i do větších skalek, přesto doporučujeme umístění chráněné před nejžhavějším odpoledním sluncem horkého léta. Jinými slovy polostín je nejjistější. Zjara odřežte všechny nadzemní části a nechte znovu narašit z kořenů. Mrazuvzdorný do cca -24°C.

Poslední revize 10-08-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ceratostigma willmottianum
Ceratostigma griffithii
Ceratostigma plumbaginoides 'GENTIAN BLUE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.