Ceratostigma griffithii

Ceratostigma griffithii
Ceratostigma griffithii
olověnec Griffithův, rohovec
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jistě znáte ze Středozemních oblastí nádherně kvetoucí keř s blankytně modrými květy, který ale není dostatečně odolný pro naše klima. Naštěstí existuje několik podobných druhů, kterou jsou odolné a nesou velmi podobné květy. Olověnec Griffithův je jedním z nich, pochází z Himalájí a nabízí skvostnou modrou podívanou na konci léta.

Olověnec Griffithův, v angličtině nazývaný barmský olověnec, je v našich podmínkách nízký až rozložitý, opadavý keř s drobnými, blankytně modrými květy od konce srpna do podzimu. Květy jsou pětičetné, pouze asi 1-2 cm široké a vyrůstají v menších trsech na koncích vínově červených větví. Opadavé listy jsou nápadně drsně chloupkaté stejně jako větvičky, jsou kulaté až vejčité, středně zelené s vínovým okrajem a na podzim brzy červenají, zatímco keř stále kvete. Keř je hustý, trošku neučesaný, boční větvičky poléhavé, středové vystoupavé a čím více slunce mu nabídnete, o to více pokvete. Skvěle se kombinuje s keři, které do konce léta ukončí kvetení (např. s třezalkami) a tím zahradu doplní o pár kvetoucích měsíců navíc.

Není náročný na půdní typ, ale lépe prospívá ve středně živných, lehkých s určitě propustných půdách - nesnáší zamokření nebo příliš těžkou půdu. Má rád vlhko, pokud je zem dobře odvodněná, ale často se vysazuje i do větších skalek. Dopřejte mu chráněné místo a během tužších zim jej na zimu zakryjte chvojím. Zjara po mrazech zastřihněte těsně nad zemí a nechte narašit z kořenů jako trvalku. Ověřená mrazuvzdornost do -24°C.

Poslední revize 10-09-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ceratostigma willmottianum
Ceratostigma 'AUTUMN BLUE'
Ceratostigma plumbaginoides 'GENTIAN BLUE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.